Desítky protestantů a katolíků si odpustily křivdy, požehnaly si na Bílé hoře

Praha – Desítky protestantských pastorů a katolických kněží si v sobotu u pomníku na pražské Bílé hoře odpustily historické křivdy, které provázel vzestup protestanství a jeho následné potlačení katolíky. Na závěr ceremoniálu, který trval zhruba hodinu, si kněží s pastory navzájem požehnali. Dnešní akce se měla původně konat před půl rokem, tedy na 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Kvůli protikoronavirovým opatřením ale byla tehdy pouze v minimalistickém pojetí. Přípravy na dnešní den trvaly déle než dva roky.

SouvisejícíIniciativa smíření ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře

V bitvě na Bílé hoře, která se odehrála 8. listopadu 1620, potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace. Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války se české země staly téměř na 300 let součástí habsburské monarchie.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Přijeli zástupci větví církve z celé republiky, podle organizátorů nejdelší cestu vážili asi pastorové z Českého Těšína. Na akci tak bylo přes 60 zástupců protestantů a přes 60 zástupců katolíků, další vyšší desítky lidí pak ceremoniálu přihlížely.

„Naším cílem není hledat viníka, naším cílem je pokořit se před Bohem a hledat smíření,“ uvedli ve svém prohlášení. Program se skládal z vyznání vin a zřeknutí se násilí ve vzájemných vztazích, následovalo vzájemné odpuštění od protestantů vůči katolíkům a naopak a následné společné požehnání národu. Dnešní akce má být podle řečníků pouze začátkem menších akcí, které si mohou věřící zorganizovat sami.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. května 2021 Foto: Tomáš Dittrich – Život víry: Biskup Msgr. František Radkovský a emeritní předseda ERC Pavel černý žehnají účastníkům. Za nimi členové přípravného týmu.

Tags: ,,,,,

2 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Po vítězství katolíků ve sporu o Mariánský sloup se rozhodli pro setkání s protestanty na Bílé hoře, pro konečnou definitivu vztahu nepřátelských teologií.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář