Dlouholetý duchovní vůdce a držitel Nobelovy ceny míru oslavil 90. narozeniny

Arcibiskup Desmond Tutu, laureát Nobelovy ceny za mír a veterán boje za práva černých obyvatel Jižní Afriky, se ve čtvrtek dožil 90 let. Své narozeniny oslavil skromnou bohoslužbou v kapské katedrále sv. Jiří.

Tutu, který se v posledních letech potýká se zdravotními problémy, je často označován za svědomí Jižní Afriky a velkého smiřovatele národa, který po desetiletí trápily rasistické problémy.

Bohoslužby se zúčastnil v místě, kde působil jako první černý anglikánský arcibiskup v zemi. Jak informuje portál Premier, tak Tutu v roce 1984 získal Nobelovu cenu za mír za nenásilnou opozici vůči apartheidu.

Tutu vedl četné pochody a kampaně k ukončení apartheidu právě z katedrály svatého Jiří a v důsledku toho se se jí začalo říkat „lidová katedrála“ a stala se výrazným symbolem demokracie.

Tutu byl dlouholetým přítelem Nelsona Mandely a žil nějaký čas na stejné ulici v jihoafrickém městečku Soweto. Vilakazi Street je jedinou ulicí na světě, na které žili dva držitelé Nobelovy ceny.

„Jeho nejcharakterističtější vlastností je připravenost beze strachu zaujmout nepopulární pozice,“ řekl o něm kdysi Mandela. „Taková nezávislost mysli je pro prosperující demokracii životně důležitá.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. října 2021 Foto:

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář