Dny lidí dobré vůle na Velehradě navštívilo asi 40.000 lidí

Velehrad – Letošní Dny lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku navštívilo asi 40.000 lidí. ČTK to dnes řekl tajemník akce Josef Kořenek. Čtvrtečního programu se podle odhadů zúčastnilo téměř 20.000 lidí, na dnešní slavnostní mši dorazilo podle Kořenka 20.000 až 25.000 lidí. Loni podle pořadatelů zavítalo na Velehrad přes 50.000 lidí. Slavnosti připomínající odkaz slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se letos konaly 20. rokem, jde o jednu z největších církevních akcí v zemi.

Návštěvníky letos podle Kořenka lákala také možnost uctít takzvané Palladium země české. Obrázek Staroboleslavské madony je po staletí jedním ze symbolů české státnosti, jeho převoz ze Staré Boleslavi si vyžádal mimořádná bezpečnostní opatření.

Vystavení památky na Velehradě připomnělo mimo jiné 1150. výročí od smrti svatého Cyrila a jmenování svatého Metoděje prvním moravským arcibiskupem, 200 let od jmenování kardinála Jana Rudolfa třetím olomouckým arcibiskupem a také 30. výročí svatořečení Anežky České. Loni byla na Velehradě vystavena lebka svaté Ludmily, která dle tradice přijala na Velehradě křest.

Pořadatelé letos podle Kořenka nezaznamenali žádné výrazné organizační problémy.

Na Velehrad přišli poutníci z různých koutů republiky, někteří byli v krojích. Velehrad byl cílem také mládeže z ostravsko-opavské diecéze. „Šlo nás 85 poutníků, 150 kilometrů. Začali jsme v sobotu, šli celý týden, v dešti, ve slunci, v horku. Ale naše mládež to zvládla. Byla to náročná, ale pěkná pouť,“ řekl dnes ČTK organizátor pouti Bartlomiej Blaszka. Zájem mladých lidí zúčastnit se poutí podle něj roste, letos putovali již 12. rokem. Loni šlo na Velehrad ze severu Moravy 60 mladých lidí.

Letos nebylo na Velehradě takové horko jako v minulých letech, zdravotníci díky tomu ošetřili méně lidí. „Rána byla chladná, okolí baziliky se díky tomu nestačilo rozehřát. Bylo příjemně na mši i čtvrtečním koncertu,“ řekla dnes ČTK zdravotnice Maltézské pomoci Lucie Marešová.

Zdravotníci ošetřili asi 20 lidí, několik kolapsů, odřeniny po pádu z kola, lidé si také nechávali vytáhnout přisátá klíšťata. Zdravotníci ošetřili i spáleniny od slunce. „Celkově však byl tento ročník klidnější,“ uvedla Marešová. Dobrovolníci Maltézské pomoci také roznášeli mezi lidi při mši vodu. Maltézská pomoc je i hlavním organizátorem setkání handicapovaných na Velehradě, letos přijelo asi 120 vozíčkářů.

Kvůli slavnostem byla omezena doprava. Vjezd do obce byl uzavřený, dostali se do ní jen místní a lidé s povolenkami. Ochvat Starého Města se uzavřel ve čtvrtek, vytvořilo se tak velké parkoviště pro návštěvníky. „Opatření skončilo dnes v 16:00. Neregistrujeme žádné velké problémy, spíš jen drobnosti,“ řekl ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 5. července 2019  Foto:

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář