Do kaple ve Frýdlantu nad Ostravicí se vrátí vzácný svatostánek

Ostrava – Ve Středisku sociálních služeb ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku se v sobotu po ukončení první etapy rekonstrukce slavnostně otevře tamní kaple. Biskup Martin David při mši požehná nový oltář. Navíc se bezmála po 40 letech objeví na původním místě také svatostánek, který pokládali místní lidé za ztracený. Novináře o tom dnes informoval mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Ondřej Elbel.

Budova, v níž je Středisko sociálních služeb, je jednou z nejstarších staveb města. Celý areál nechal v 70. letech 19. století vybudovat kardinál Bedřich z Fürstenberka jako školní zařízení pro dcery arcibiskupských úředníků. Na jeho pozvání také ve městě působily sestry boromejky. Za druhé světové války se ale budova proměnila v lazaret, později v gymnázium a následně v domov pro seniory, který v místě funguje dodnes. Poslední sestry z kláštera odešly v roce 1971 a z kaple se stalo skladiště.

SOUVISEJÍCÍNový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David se v Ostravě ujal funkce

Budova bývalého kláštera se postupně upravuje, ale rozsáhlá oprava v samotné kapli začala až v minulém roce poté, co se městu podařilo získat dotaci z projektu přeshraniční spolupráce. Na opravu lidé přispívali i ve veřejné sbírce. Během první etapy se tak podle starostky Heleny Pešatové podařilo udělat především stavebně-technické úpravy kaple včetně izolace, statiky, nových podlah nebo elektroinstalace. V další fázi rekonstrukce přijde řada na restaurování výmalby, opravu trámového záklopového stropu nebo vitrážních oken. Kaple by tak opět měla sloužit bohoslužbám a město plánuje její využití i pro různé kulturní programy.

Při příležitosti dokončení první etapy rekonstrukce požehná v sobotu nový oltář biskup Martin David. Vzácný svatostánek, do kterého nechal kardinál Fürstenberk vložit drahokamy a šperky, které zdědil po rodičích, byl roky považován za ztracený. Nakonec se ale ukázalo, že byl po dobu 36 let ve farnosti Slatina u Bílovce, kam ho v minulosti přivezl farář Josef Trtík, který se obával jeho zničení komunisty.

„Vůbec jsem netušil, že ten svatostánek není náš,“ řekl současný farář Piotr Kowalski, kterému se podařilo zařídit náhradní svatostánek z Nizozemska a do Frýdlantu nad Ostravicí se tak mohl vrátit původní. Na jeho opětovné umístění do kaple v bývalém klášteře se v sobotu přijedou podívat také farníci ze Slatiny. Kaple Blahoslavené Panny Marie z roku 1876 byla vystavěna v neorománském stylu a napodobuje chrám sv. Pavla v Římě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – biskup Martin David

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář