Nový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David se v Ostravě ujal funkce

Ostrava – Nový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David se dnes během slavnostní mše v katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě ujal své funkce, pro niž ho vybral papež František. Převzal biskupskou berli, kterou mu předal apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Poté David usedl na takzvanou katedru, která je vyhrazena diecéznímu biskupovi.

Biskup David pak celebroval mši, při níž také pronesl kázání. Řekl, že se otevírá nová etapa života ostravsko-opavské diecéze. „Pojďme žít v přítomnosti Krista, který je uprostřed nás,“ řekl biskup.

SOUVISEJÍCÍNový biskup ostravsko-opavské diecéze se funkce ujme ve čtvrtek 31. srpna

Bohoslužby se zúčastnily dvě desítky biskupů z Čech a Moravy i ze sousedních zemí a také více než 100 kněží, jáhnů a řeholníků. Katedrálu zaplnilo několik tisíc věřících, lidé seděli i na lavicích před ní a sledovali mši na velkoplošné obrazovce.

Mši doprovodil Chrámový sbor a orchestr Chorus Collegium Odry pod vedením Martina Jakubíka a ve spolupráci s katedrálním varhaníkem Lukášem Kubenkou. Hlavním dílem, které při slavnosti zaznělo, byla Missa brevis rakouského skladatele Ernsta Schandla.

David je nástupcem prvního sídelního biskupa Františka Václava Lobkowicze, který zemřel loni v únoru. Lobkowicz byl do funkce uveden přesně před 27 lety, 31. srpna 1996, kdy se v ostravské katedrále konala stejná slavnost jako dnes.

Lobkowicz zemřel po dlouhé nemoci a David mu z pozice pomocného biskupa od roku 2017 pomáhal s vedením diecéze. V roce 2020 se David stal apoštolským administrátorem diecéze, a převzal tak úkoly spojené s jejím řízením.

Martin David se narodil 15. srpna 1970 v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Maturoval na Středním odborném učilišti strojírenském v Kopřivnici na Novojičínsku, poté až do roku 1993 pracoval jako mechanik strojů a zařízení v tamní automobilce Tatra. Absolvoval základní vojenskou službu.

David vystudoval teologii na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kněžské svěcení přijal 24. června 2000 v Ostravě z rukou biskupa Lobkowicze. Poté působil například jako farní vikář ve farnosti u konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě nebo jako administrátor farnosti Stěbořice. V roce 2008 jej biskup Lobkowicz jmenoval generálním vikářem ostravsko-opavské diecéze.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – biskup Martin David

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář