Do moskevského kláštera, kde byli mučeni odpůrci sovětského režimu, se vrátil život

Sretenský klášter v centru Moskvy byl založen před více než 600 lety, během sovětské éry se stal místem věznění a poprav. V 90. letech se do něj opět vrátil život, vedle kláštera církev zřídila moderní ortodoxní teologický seminář a vybudovala impozantní kostel zasvěcený novodobým mučedníkům.

Místo v lednu navštívil generální tajemník Světové rady církví u příležitosti desátého výročí ustanovení patriarchy Kirilla. Název kláštera odkazuje na setkání, které se odehrálo ve stejné oblasti o několik století dříve. Podle historických pramenů jedna z nejznámějších ortodoxních ikon – Bohorodička Vladimirská – byla v srpnu 1395 přesunuta z Vladimiru do Moskvy a zázračně zachránila město před bezprostřední invazí armády vojevůdce Tamerlána. Na místě, kde obyvatelé Moskvy ikonu přivítali, byl postaven dřevěný kostel a založen mužský klášter.

Ačkoliv se Sretenský klášter stal jedním z hlavních ortodoxních moskevských center, v roce 1925 byl zavřen a většina jeho budov zničena. Místo bylo přeměněno ve vězeňský tábor, kde byli mučeni, popravováni a pohřbíváni lidé pronásledovaní sovětským režimem. Kostel jako jediný zůstal zachován. Jedinečné fresky z roku 1707 přežily díky vrstvám barvy a tapet, které je zakrývaly v době, kdy byla budova využívána jako ubytovna.

V roce 1999 byl na území kláštera založen Sretenský teologický seminář, jedna z hlavních vzdělávacích institucí ortodoxní církve v Moskvě. Bývalá budova školy se stala moderním výcvikovým střediskem budoucích kněží ruské pravoslavné církve. Tradice se ve vstupní hale setkává se špičkovými technologiemi, panoramatickou fresku „Kristus a jeho učedníci“ doplňuje dotykový displej, který divákům umožňuje dozvědět se více informací o jednotlivých postavách.

V současné době seminář nabízí akreditované bakalářské i magisterské programy a vzdělává zhruba 200 studentů. Nově postavená budova kostela byla dokončena v roce 2017 a zasvěcena byla novodobým mučedníkům. Světlá katedrála symbolizuje vítězství Kristova vzkříšení nad smrtí a zlem. Vysvěcení kostela se odehrálo v květnu roku 2017, vedl jej patriarcha Kyrill za účasti prezidenta Vladimira Putina.

„Místo, kde byl klášter postaven, je bývalým místem věznění, utrpení a mučednictví mnoha věřících – hierarchů, kněží i laiků. Vybudovat kostel věnovaný jejich věrnosti, odvaze a duchovnímu bohatství bylo naším povoláním,“ uvedl metropolita Tichon, představený Sretenského kláštera.

 

Kristýna Gillíková Zdroj: Christian Today  Foto: Wikimedia Commons – Sretenský klášter

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář