Křesťan dnes

Do opravené synagogy v Jirkově se dnes poprvé podívala veřejnost

Jirkov – Do zrekonstruované synagogy v Jirkově na Chomutovsku se dnes poprvé podívala veřejnost. Slavnostního otevření se účastnilo zhruba 50 lidí, uvnitř pro ně bylo připravené občerstvení a venku pak ochutnávka košer vína. Synagogu město opravovalo necelý rok, obnova vnitřní i vnější části včetně zahrady vyšla na 8,3 milionu korun, polovinu pokryla dotace. ČTK to dnes řekla starostka města Darina Kováčová (ANO).

Uvnitř synagogy se budou konat kulturní akce, již dnes si mohli návštěvníci prohlédnout výtvory dětí ze základní umělecké školy a poslechnout malý koncert. Kromě výstav chce město v historických prostorách pořádat také svatby, koncerty či artové promítání. Vzhledem k tomu, že se synagoga nachází v lokalitě, kde žijí i lidé se sociálními problémy, město zatím zvažuje, jestli bude zahrada volně přístupná a zda bude sloužit i jako park. „Původní záměr byl, aby byla zahrada otevřena veřejnosti co nejvíc, ale je to v řešení,“ doplnila Kováčová.

SOUVISEJÍCÍNěmecko se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

Návštěvníci měli dnes možnost ochutnat košer víno od společnosti České vinařství Chrámce z Mostecka. Jednatelka Kateřina Kreisinger ČTK řekla, že přinesla na ochutnání deset vín, mezi nimi suchá či polosladká.

Objekt vznikl před 174 lety jako židovská modlitebna. Za druhé světové války synagoga sloužila jako skladiště, později v ní byl sklad a sběrna druhotných surovin. Město bývalou synagogu koupilo v roce 2016 od soukromníka za dva miliony korun. Tehdejší zchátralé sběrně kovu hrozila devastace. Původní majitel opravil střechu, město opravilo komíny, okna a interiér. Klasicistní synagoga byla dostavěna v roce 1847. Stěny interiéru zdobily ornamentální malby, jak byla uvnitř vybavena, se dnes už ale neví.

Židé se začali v Jirkově usazovat okolo 16. století, komunita byla od města oddělena hradbami. Některé prameny uvádějí, že ještě v roce 1938 se v synagoze Židé scházeli. Válku přežila budova bez úhony, přestože se ji za Křišťálové noci pokusili zapálit žháři. Po válce židovský svatostánek už jen chátral.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version