Do tradiční Noci kostelů se v olomoucké arcidiecézi zapojí asi 130 objektů

Olomouc – Nejméně 126 objektů na území olomoucké arcidiecéze se v pátek zapojí do tradiční akce s názvem Noc kostelů. Počet není konečný, stále přibývají další, informoval ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Mezi tématy letošního ročníku se objeví péče o životní prostředí nebo charitní dílo. Kvůli doznívajícím opatřením v souvislosti s pandemií se některé akce uskuteční i pod širým nebem.

„Repertoár zastoupených objektů je široký a pestrý, jak co do uměleckého slohu, tak příslušnosti k jednotlivým církvím. Přes devět desítek je přihlášených římskokatolických kostelů a kaplí, po jedné desítce kostely, modlitebny a sbory Českobratrské církve evangelické a jen o několik méně je zastoupených modliteben Československé církve husitské a pravoslavné církve,“ uvedl Gračka. K akci se podle něj letos připojili i zástupci Bratrské jednoty baptistů, Starokatolické církve, Apoštolské církve a Církve bratrské.

SouvisejícíNoc kostelů bude 28. května, program se upřesní podle platných opatření

Také letos a navzdory doznívajícím protiepidemickým opatřením se návštěvníci mohou těšit na doprovodné akce. „Po dlouhé nejistotě, co organizátoři projektu smějí pro návštěvníky připravit, se představa o on-line průběhu Noci kostelů docela rozplynula, byť na některých místech, například v kostele Svaté Rodiny v Luhačovicích plánují svůj program přenášet také živě přes webovou kameru,“ uvedl diecézní koordinátor Noci kostelů David Mikša.

Tématem letošního ročníku je také Charita a životní příběhy dvou letošních jubilantů – sv. Ludmily (1100 let od mučednické smrti) a Antonína Cyrila Stojana (170 let od narození a 100 let od zvolení olomouckým arcibiskupem). V katedrále sv. Václava tak bude u příležitosti Noci kostelů otevřena výstava o arcibiskupu Stojanovi a počátcích Charity na Moravě. „Současně ten den na adrese www.StoletiCharity.cz spustíme stejnojmennou on-line galerii snímků z dějin charitního díla. Lidé se přitom do její tvorby mohou sami zapojit a posílat materiály, které sami vlastní,“ doplnil vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu Martin Kučera. Dodal, že cílem je vytvořit mapu charitního díla na Moravě.

Stěžejním bodem většiny programů, jehož kompletní nabídku najdou zájemci na webu www.nockostelu.cz i ve speciální aplikaci pro mobilní telefony jsou zejména individuální prohlídky obvykle nedostupných kaplí, krypt, sakristií a dalších míst, které najdou zájemci v kostele, sboru či jiném typu staveb sloužících k modlitbě. Noc kostelů je specifická právě tím, že o pátečním odpoledni a večeru návštěvu těchto míst lidem nabízí.

Oficiální diecézní zahájení se uskuteční v olomoucké katedrále sv. Václava za účasti zástupců církví i samosprávy. Pro návštěvníky je připraven zahajovací koncert Karla Martínka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. května 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář