Noc kostelů bude 28. května, program se upřesní podle platných opatření

Praha – Noc kostelů, při které se otevírají brány kostelů, chrámů a modliteben ve večerních a nočních hodinách, se uskuteční 28. května. Ve 13. ročníku akce se v pražské arcidiecézi otevře přes 280 objektů, v celé zemi se chystá návštěvníky přivítat přes 1000 svatyní. Téma letošní Noci kostelů je ekologie. Novináře dnes o tom informovali pořadatelé z pražské arcidiecéze. Přesné podmínky organizace a účasti na akci se budou odvíjet od aktuálně platných vládních opatření proti šíření koronaviru.

Bez ohledu na to, jak program Noci kostelů ovlivní protiepidemická opatření, budou podle pořadatelů kostely otevřené a bude možné do nich vstoupit. Jednotlivé farnosti a sbory připravují různé alternativy programů a pokud to podmínky dovolí, objeví se v programu koncerty, přednášky a výstavy.

SouvisejícíVizuální styl Noci kostelů 2021

Protože se opatření proti koronaviru vyvíjejí, nepřipravují pořadatelé jako v jiných letech tištěné brožury s programem, ale směřují zájemce na web Noci kostelů. Letošní novinkou je mobilní aplikace Noc kostelů, která může pomoci k orientaci v programu.

Téma ekologie pořadatelé tuzemské Noci kostelů převzali od organizátorů z Vídně, odkud do Česka myšlenka akce v roce 2009 přišla. Nápad s ekologickým tématem vznikl loni, kdy se Noc kostelů měla konat 5. června, tedy na Mezinárodní den životního prostředí. Kvůli koronaviru se akce v Rakousku nakonec vůbec nekonala, a tak téma zůstalo na letošní rok. V Česku se Noc kostelů loni podařilo přesunout na 12. června, kdy ji tehdejší rozvolnění opatření umožnilo uspořádat.

Ve Vídni se akce koná od roku 2005. Vznikla zřejmě náhodou, když o rok dříve nechal kostelník jednoho vídeňského chrámu při úklidu otevřené dveře a kolemjdoucí se zájmem do kostela vstupovali. Noc kostelů se koná také na Slovensku, v Estonsku a v roce 2016 se připojilo Švýcarsko.

V posledních letech bylo při Noci kostelů v Česku zaznamenáno přes půl milionu návštěvnických vstupů. Podle výzkumu agentury IBRS, který si nechala vypracovat Česká biskupská konference, je Noc kostelů mezi lidmi nejvíce reflektovanou církevní akcí. V roce 2020 poznamenaném pandemií bylo v ČR otevřeno 1157 kostelů, kaplí a modliteben a pořadatelé napočítali přes 205.000 návštěvnických vstupů, uvedli ve středu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. května 2021 Foto: Noc kostelů

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář