Křesťan dnes

Do ukrajinské Umaně i přes varování úřadů dorazily tisíce židovských poutníků

Kyjev – Tisíce poutníků z řad chasidských Židů přicestovaly do ukrajinského města Umaň, aby zde navzdory válce oslavily židovský Nový rok, Roš hašana. Oznámily to oblastní úřady, které dříve poutníky nabádaly, aby do Umaně, kde je pochován jeden z význačných představitelů chasidského judaismu, kvůli riziku ostřelování a náletů raději nejezdili. Ale i loni v září do města v centrální části Ukrajiny přijely desítky tisíc poutníků. Ukrajinským strážcům zákona nyní pomáhají i izraelští policisté.

„Asi 22.000 poutníků, převážně z Izraele, USA a evropských zemí ráno dorazilo do města,“ napsal na telegramu Ihor Taburec, který stojí v čele správy Čerkaské oblasti. Gubernátor vyzval místní obyvatele i návštěvníky, aby byli co nejvíce ostražití, přiměřeně reagovali na letecké poplachy, dodržovali bezpečnostní pravidla a nepodléhali manipulacím nepřátel.

SOUVISEJÍCÍUkrajinské úřady varovaly židovské poutníky, aby v září nejezdili do Umaně

Umaň je poměrně daleko od fronty, ale koncem dubna zde přišlo o život 23 lidí poté, co ruská střela zasáhla panelový dům.

„Vy i já už víme, že Rusko rádo vyrábí falešné zvěsti, aby ospravedlnilo své zločiny, zastrašovalo a provokovalo. Recept na protiopatření zůstává stejný: zachovejte chladnou hlavu, nepropadejte panice a důvěřujte pouze oficiálním zdrojům informací,“ nabádal Taburec a ujistil, že nyní je situace v Umani stabilní a pod kontrolou úřadů. Spolu s ukrajinskými strážci zákona slouží ve čtvrti navštěvované poutníky i izraelští policisté.

Svátek Roš hašana, jímž se slaví židovský Nový rok, připadá letos na 15. až 17. září. Do Umaně při této příležitosti každoročně přijíždějí židovští poutníci poklonit se hrobu rabína Nachmana z Braclavi (1772-1810), který byl jedním z potomků rabína Baal Šem Tova, zakladatele chasidismu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version