Domovský sbor Charlese Spurgeona, kde kázal pro tisíce lidí  

V nové podcastové epizodě 5 minut z církevních dějin historik Stephen Nichols  vyprávěl o domovském sboru kazatele Charlese Spurgeona. Vysvětlil, že při vyprávění tohoto příběhu je nutné se vrátit až do 16. století a ke kazateli Benjaminu Keachovi. Byl to baptistický duchovní. Napsal katechismus, který je známý jako Keachův katechismus. A za to byl za Karla II. zatčen. V roce 1668 odešel Keach do Londýna a stal se pastorem sboru v Southwarku.

Byla to církevní budova přímo u řeky Temže, přímo naproti londýnskému Toweru. Mezníkem v jeho službě byla klíčová role, kterou sehrál v Londýnském baptistickém vyznání z roku 1689. Keachova první manželka Jane zemřela po deseti letech společného života. Jeho druhá žena Susanna zemřela ve stejném roce jako on, tedy v roce 1704. V roce 1719 pak do tohoto sboru přišel John Gill, který zde působil jako pastor 50 let. Za jeho působení přišlo do Londýna a Velké Británie Velké probuzení, které se pak rozšířilo přes Atlantik. Gill byl spojencem, podporovatelem a přítelem George Whitefielda. 

SOUVISEJÍCÍNejkontroverznější kázání Charlese Spurgeona přineslo kritiku anglikánů i katolíků

Po Johnu Gillovi přišel John Rippin, který zde jako kazatel působil 63 let a psal duchovní písně. Luteráni mají Luthera v čele luteránské hymnologie. Kongregacionalisté mají Isaaca Wattse. Metodisté mají bratry Johna a Charlese Wesleyovy. A baptisté mají Johna Rippina.

Pod Rippinovým vedením církev rostla a rostla, až se nakonec v roce 1833 přestěhovala na nové místo a dostala nový název. Od té doby se sbor jmenoval New Park Street Chapel. Modlitebna pojala 1 200 lidí. 

V roce 1854 byl pak Charles Haddon Spurgeon ve svých 19 letech povolán jako duchovní do New Park Street Chapel. Kapacita 1 200 míst ani zdaleka nestačila. Lidé seděli na okenních parapetech a stáli venku, aby si poslechli jeho kázání. V roce 1836 modlitebnu rozšířili, ale ani to nestačilo. A tak se v roce 1861 tento sbor opět stěhoval. Přestěhoval se do čtvrti Elephant and Castle, opět ve čtvrti Southwark v Londýně. Vybrali si právě toto místo, protože bylo známé jako místo Southwarkských mučedníků, které se datuje od května roku 1557, za působení Krvavé Mary. Mučedníci byli tři: Stephen Gratwick, William Morant a další, u kterého známe pouze příjmení, se jmenoval King.

Poté, co byl vynesen rozsudek nad Stephenem Gratwickem, dostal příležitost sepsat svou zpověď, která se nám zachovala ve Foxeově Knize mučedníků. Končí těmito slovy: „Mnou, Stephenem Gratwickem, odsouzeným pro věčnou Boží pravdu“. A právě na tomto místě byl postaven Metropolitan Tabernacle (Metropolitní svatostánek). Mohl pojmout 6 000 lidí a byl plný od doby, kdy byl postaven, až do Spurgeonovy smrti v roce 1892. O několik let později, v roce 1898, budovu zachvátil požár. Budova byla přestavěna a poté, během bombardování Británie v květnu 1941, dopadla zápalná bomba a způsobila další požár, který budovu znovu poškodil. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Charles Spurgeon

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář