Duchovní symboly Kyjeva jsou ohrožené ruskou agresí  

Kyjev, který se připravuje na potenciálně katastrofický ruský útok, je duchovním centrem Ukrajiny.

Mezi ohroženými místy v ukrajinském hlavním městě jsou nejposvátnější pravoslavné svatyně národa, které už téměř 1000 let symbolizují přítomnost křesťanství v regionu. Tyto budovy, spolu s dalšími významnými svatyněmi v Kyjevě, jsou důležité jak pro ukrajinské, tak pro ruské pravoslavné křesťany. Tyto náboženské symboly se také staly součástí zápasu o to, zda jsou tyto dvě náboženské skupiny součástí jednoho národa – jak tvrdil ruský prezident Vladimir Putin – nebo jde o odlišné, ale příbuzné slovanské národy.

SOUVISEJÍCÍŘeckokatolický lídr Ukrajiny tvrdí, že lidé na nebi vidí anděly 

Jak informuje agentura AP mezi nejdůležitější pamětihodnosti patří katedrála sv. Sofie a Kyjevskopečerská lávra, rozlehlý podzemní a nadzemní komplex známý jako Klášter jeskyní. Mezi další patří klášter svatého Michaela se zlatou kupolí a kostel svatého Ondřeje.

Ukrajinští představitelé v úterý uvedli, že ruské síly poškodily další památník – hlavní ukrajinský památník holocaustu Babí Jar – což vyvolalo mezinárodní kritiku.

„Co bude následovat, když byl zasažen i Babí Jar,“ zeptal se ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jaké další ‚vojenské‘ objekty, ‚základny NATO‘ ohrožují Rusko? Katedrála svaté Sofie, Lavra, kostel sv. Ondřeje?“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Nic nenasvědčuje tomu, že by Rusové úmyslně zasáhli pamětník holocaustu. Podle AP neexistují ani žádné důkazy o tom, že by se armáda plánovala zaměřit se na některá z posvátných míst v Kyjevě. Civilní budovy však již byly zasaženy v jiných městech a hlavní svatyně Kyjeva se nacházejí na vyvýšených místech, což z nich dělá lehké cíle útoků.  

Agentura AP jako příklad uvádí katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v Charkově, druhém největším ukrajinském městě, která byla poškozena při nedávných útocích. Katedrála, která spadá pod pravoslavný kostel napojený na Moskvu, byla až do 21. století nejvyšší budovou Charkova.

„Mluvíme o velmi starém městě,“ řekl AP Jacob Lassin, postdoktorandský výzkumný pracovník z Melikianského centra pro ruská, eurasijská a východoevropská studia na Arizonské státní univerzitě. „Centrum města je hustě zastavěno. I když se snažíte zasáhnout jeden cíl, můžete snadno zasáhnout něco jiného,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍVíce než 280 ruských pravoslavných kněží se vyjádřilo proti válce na Ukrajině.„Boží soud dolehne na každého,“ varují

Symbolická hodnota svatyní je silná i pro lidi, kteří nesdílejí náboženskou víru. „Představa, že hlavní symbol, který stál ve vašem městě 1000 let, může být ohrožen nebo může být zničen, je velmi děsivá,“ řekl pro AP Lassin.

Symboly jsou důležité nejen pro ukrajinský lid, ale také pro Putina. Invazi odůvodnil nepodloženými tvrzeními, že musel čelit „neonacismu“ na Ukrajině – v zemi s prezidentem se židovskými kořeny. 

Agentura AP připomíná, že Babí Jar je místem, kde bylo během 48 hodin v roce 1941, kdy bylo město pod nacistickou okupací, zabito více než 33 000 Židů. Zabíjení provedly jednotky SS spolu s místními kolaboranty. Podle amerického Muzea holocaustu šlo o jednu z největších masových vražd na jediném místě během druhé světové války.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – Kyjev

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář