Duka nevolil „antibabiše“, ale armádního generála, kterého poznal od jeho nástupu do funkce 

Praha – Pražský arcibiskup Jan Graubner jménem svým i katolické církve pogratuloval zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a poděkoval občanům, že přišli k volbám. Vyjádřil naději, že lidé v České republice spolu dokáží žít ve vzájemné úctě. Nové hlavě státu popřál ke zvolení do prezidentského úřadu také Graubnerův předchůdce v čele církve, kardinál Dominik Duka. Uvedl v té souvislosti, že generála ve výslužbě Pavla volil.

„Gratuluji svým jménem i jménem římskokatolické církve nově zvolenému prezidentovi České republiky Petru Pavlovi. Děkuji všem spoluobčanům, že přišli k volbám, a tak projevili zájem o naši společnou budoucnost. Modlím se za nového prezidenta i za celou naši zemi, abychom na přímluvu svatého Václava dokázali žít v pokoji, vzájemné úctě a společně usilovat o blaho našeho domova,“ uvedl na církevním webu Graubner, pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference.

SOUVISEJÍCÍHalík: Mám obrovskou radost. Vítězství Babiše by byla skutečná katastrofa 

Duka dnes na twitteru napsal, že nevolil „antibabiše“, ale armádního generála Petra Pavla, kterého poznal od jeho nástupu do funkce náčelníka generálního štábu české armády a potkával se s ním i později. „Volil jsem na základě toho, v jaké situaci se nachází svět a také naše vlast. Blahopřeji!“ uvedl kardinál a emeritní pražský arcibiskup. Duka má dlouhodobě dobré vztahy s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem, který ve volbě naopak podpořil Pavlova soupeře, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Oba kandidáti v prezidentské volbě se před týdnem společně se Zemanem a dalšími hosty účastnili v katedrále svatého Víta na Pražském hradě bohoslužby za vlast, kterou sloužil Graubner. Ve své promluvě k účastníkům mše arcibiskup připomněl, že země je uprostřed voleb hlavy státu a že zuří válka na Ukrajině. „Do této situace přichází i k nám Ježíš se svou výzvou – začněte myslet jinak,“ řekl a apeloval na to, aby lidé nešířili napětí a zlobu.

V předvolební kampani oba kandidáti čelili dotazům i na svou víru. Pavel zmínil, že jako představitel armády se mnohokrát zúčastnil mší i ve svatovítské katedrále, nikdy ale nepředstíral, že je věřící. Babiš vzbudil pozornost tím, když chtěl před druhým kolem volby zavítat do malostranského kostela Panny Marie Vítězné, přezdívaném Pražské Jezulátko. Kostel kvůli tomu jeho správci – bosí karmelitáni – dočasně uzavřeli. Nechtěli, aby předseda hnutí ANO zneužil poutní místo ke kampani, která podle nich byla útočná a strach vyvolávající. Babiš tvrdil, že do kostela chodí pravidelně, Jezulátku tam nechává přání a věří, že jeho moc funguje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,,,

5 Komentáře

  1. Já jsem volil „antibabiše“ a to proto, že Babiš je bezcharakterní člověk. Jeho hlavním znakem je neuvěřitelná nadutost, když tvrdí, jak úspěšně vládl. Ve skutečnosti vůbec nezvládl druhou vlnu covidu, když dlouho odkládal nepopulární protiepidemická opatření. Jeho vinou byly přetížené nemocnice a zbytečně umřelo mnoho lidí – Česko mělo třetí nejvyšší úmrtnost v EU po Bulhasku a Maďarsku. Další fatální chybou bylo populistické plošné rozdávání peněz, které je jednou z hlavních příčin nynější inflace. Inflace se totiž může zastavit, až spotřebitelé přestanou mít na předražené zboží peníze. K omezení nákupů však nedošlo, protože většina lidí měla z Babišovy éry peněz nadbytek.

    Lidé se shodují, že Babišova kampaň byla odporná. Například jeho tvzení, že chce mír. Stejnou věc totiž tvrdí prokremelské dezinformační weby a Viktor Orbán. Jejich představa je, že bychom měli přestat Ukrajině vojensky pomáhat. To by ovšem znamenalo, že Rusko by Ukrajinu zotročilo tak jako Německo zotročilo Československo a udělalo z něho zbrojovku Wehrmachtu. Stejnými „mírotvůrci“ se stavěli Daladier a Chamberlain, kteří nás v Mnichově zradili.

    Odpověď
  2. Karel Krejčí

    Když zaséváte Zlo s tím cílem, že jím zvítězíte nad stejným Zlem (Satan je jeden), pouze v jiném obalu, pak jej naopak posílíte: 1+1=2

    Odpověď
  3. Karel Krejčí

    Tento svět leží celý ve Zlém a jako záchranný prostředek z něho, máme Bohem darované Písmo. Mimo textové sdělení obsahuje Písmo i různá podobenství, která jsou v některých situacích přesnější a nezaměnitelnější, než je v možnostech samotného textu. Nepochybně nejsilnějším podobenstvím je označení vztahu mezi Kristem a církví jako mezi Ženichem a nevěstou. Nelze pochybovat o tom, že Kristus jako Boží Syn je to nejvěrnější zpodobnění Boha a podobně to musí platit i o Jeho nevěstě. Nedokážu si prakticky představit spojení Ženicha, který ani v nejmenším nikomu fyzicky neublížil s nevěstou, která by měnila svůj šat potřísněný násilnou krví, za neposkvrněný šat nevěsty. K čemu a jaký smysl jsou tedy přirovnání, zda to, či ono zabití je oprávněné nebo není. Může snad mít Kristova nevěsta podíl na nějakém násilí? Nebo se má dokonce zaplétat do světských záležitostí do té míry, že se stane nevěstkou?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář