Dvojice sněmovních kaplanů zahájí svou činnost první červnovou středu

Praha – Dvojice sněmovních kaplanů zahájí svou činnost první červnovou středu. Jeden nich je z římskokatolické a druhý z protestantské církve. Do služby byli uvedeni na ekumenické bohoslužbě ve sněmovní kapli.

Činnost kaplanů se zaměří na službu jednotlivcům. Poslancům a zaměstnancům dolní komory budou v kapli k dispozici každou středu od 14:00, přičemž se budou po týdnu střídat, sdělil ČTK sněmovní kancléř Martin Plíšek. Kaplany jsou kazatel Církve bratské Daniel Kvasnička, jenž poprvé dorazí do sněmovní kaple 7. června, a kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš, jenž poprvé přijde plnit službu 14. června.

SOUVISEJÍCÍSněmovna dnes uvede do služby dva své sněmovní kaplany

Generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš již dříve uvedl, že činnost kaplanů nebude misijní, nebude motivovaná snahou získávat nové věřící. Kaplani by neměli veřejně propagovat jednotlivé poslance nebo strany, jejich služba má být politicky neutrální. Neměli by se ani zasazovat za zájmy jednotlivých církví. Vinš také poukázal na to, že kaplani budou reprezentovat obě vysílající organizace a budou nabízet duchovní službu všem bez ohledu na jejich církevní příslušnost.

Kaple se ve Sněmovně otevřela zhruba před sedmi lety. Vznikla ve Šternberském paláci z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí zejména poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž představuje přechod z civilního do duchovního prostředí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – Sněmovna ČR

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář