E15.cz: Fincentrum bude spravovat majetek litoměřického biskupství

Litoměřice – Biskupství litoměřické vybralo správce svého majetku, který bude hospodařit s aktivy v hodnotě až 100 milionů korun ročně. Je to první transparentní výběrové řízení na finančního poradce při správě církevního majetku v Česku. Vítězem se stalo Fincentrum & Swiss Life Select. Celkem obdrželo biskupství devět nabídek. Uvedl to ve čtvrtek server E15.cz

Jako důvod vypsání výběrového řízení litoměřický biskup Jan Baxant uvedl, že statutár biskupství potřebuje pro rozhodování v ekonomických záležitostech zdatného finančního poradce. Prvním úkolem pro něj je ekonomické zajištění platů zaměstnanců biskupství, nejen duchovních, ale i laiků ve službách diecéze, čemuž má pomoci právě výnos ze správy majetku, napsal server. Státní dotace na mzdy zaměstnanců církve se pravidelně snižuje.

Biskup serveru řekl, že jeho přáním je, aby církev v budoucnosti, při zajištění výnosů z investic, mohla postupovat tak, jak se od katolické církve vždy v historii očekávalo: investice do charitativních, sociálních, vzdělávacích institucí. „Již nyní, zatím ne příliš vysokými finančními dary, podporujeme naše církevní školy a hospice na území diecéze. Zvláštní kapitolou pak jsou investice k záchraně kulturního křesťanského dědictví. Vzácných památek tohoto druhu je v naší diecézi na stovky,“ uvedl Baxant.

Biskupství nebude platit za správu majetku žádný přímý poplatek. Správce bude odměňován prostřednictvím provizí za zprostředkování uzavření smluv s finančními institucemi, s nimiž bude na správě spolupracovat. Smlouva s Fincentrem & Swiss Life Select bude uzavřena na dobu neurčitou. Poradenské služby budou spočívat ve správě majetku, který biskupství určí. Půjde hlavně o nemovitý majetek a finance. Správce bude navrhovat co nejlepší zhodnocování majetku, například prodejem nepotřebného či málo vydělávajícího majetku a následným investováním utržených peněz tak, aby investice lépe vydělávala. Rámcově je smlouva nastavena na správu až 100 milionů korun ročně, uvedl server.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – Jan Baxant

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. Transparentní výběrové řízení je dobrý krok. Trochu si kladu otázku, když ten správce bude placen prostřednictvím provizí, jak moc výhodné to asi může celé být. Jistě bude radit investovat především tam, kde dostane nejvyšší provize… jak to podobné firmy dělají. Ta celková částka je také dost malá. Jistě to nezaplatí plat jednomu člověku-správci… takže to bude asi dělat nějaký člověk, který bude mít podobných klientů třeba 10, 20… a nelze čekat moc velké kreativní nasazení. Takto obtížně může kdokoli získat peníze na platy pro více lidí. Kéž jim Bůh požehná.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář