Ekonomická krize jim pomohla, ale téma potratů uškodilo. Proč nepřišlo republikánské tsunami? 

Mayra Floresová považovala astronomický úkaz nazývaný „červený měsíc“, který měl být viditelný právě ve volební noc, za dobré znamení.

Když v roce 2021 republikánka s latinskoamerickými kořeny prohlásila, že „bere Ježíše do sálů Kongresu“, vyhrála volby v Texasu. Teď doufala a modlila se, aby ji „červená vlna“ zabezpečila znovuzvolení.

„Měsíc řídí příliv,“ napsala podle Christianity Today Floresová na Twitteru. „Dnes vytvoří červenou vlnu!“

Ale když se v úterý pozdě večer a ve středu brzy ráno sčítaly hlasy, ukázalo se, že měsíc žádnou vlnu nevytvořil. Floresová, konzervativní politička, která měla na své straně velké množství evangelikálů z údolí Rio Grande, prohrála asi o 11 000 hlasů. Ze své porážky vinila lidi, kteří nešli volit.

SOUVISEJÍCÍPrůzkum ukázal, že politické názory hrají stále důležitější roli při výběru sboru 

„Republikáni a nezávislí zůstali doma,“ napsala na Twitteru. „NESTĚŽUJTE SI NA VÝSLEDKY, POKUD JSTE SE NA NICH NEPODÍLELI!“.

Podle celostátních průzkumů CNN byl pro voliče hlavním problémem rychlý růst cen potravin a pohonných hmot. Tři ze čtyř lidí, kteří odevzdali svůj hlas, uvedli, že jsou nespokojeni s ekonomikou. Zhruba dvě třetiny uvedli, že ceny benzínu jim způsobují potíže.

Sedmdesát procent voličů, kteří označili inflaci za hlavní problém, volilo republikány.

Zhruba čtvrtina voličů se podle průzkumu označila za bílé evangelikály nebo znovuzrozené křesťany. Naprostá většina z nich volila republikánské kandidáty, ale CNN nesdělila údaje o obavách nebo problémech, které tento blok motivovaly.

SOUVISEJÍCÍ – Jsou evangelikálové připraveni na opětovnou kandidaturu Donalda Trumpa?

Druhou nejdůležitější otázkou pro voliče byly potraty. Pouze 16 procent respondentů však tazatelům sdělilo, že je „nadšeno“ červnovým rozhodnutím Nejvyššího soudu, který zrušil rozsudek Roe v. Wade, legalizující potraty na federální úrovni. Téměř 40 procent respondentů sdělilo tazatelům, že je rozhodnutí soudu rozhněvalo.

Většina (76 %) voličů, kteří uvedli potraty jako svou hlavní prioritu, volila demokraty.

Magazín Christianity Today píše, že pro-life aktivisté byli zklamáni výsledky voleb v několika oblastech. Volby ve Vermontu, Kalifornii a Michiganu zakotvily právo na potrat v ústavách svých států.

V Michiganu, kde bylo 1,8 milionu katolíků ve státě vyzváno, aby se postavili proti tomuto opatření, bylo hlasování těsné. Křesťanská reformovaná církev vyzvala všechny věřící „k hlasitému svědectví proti zlu potratů“. Dodatek nakonec prošel, když se pro něj vyslovilo více než 55 procent voličů.

V Kentucky, kde jsou v současné době potraty zakázány, voliči dodatek, který by zařadil tuto možnost do ústavy, odmítli, a stát Kentucky se tak po Kansasu stal druhým konzervativním státem, kde pro-life iniciativa neuspěla. 

Lila Grace Roseová, prezidentka pro-life organizace Live Action, na Twitteru napsala, že výsledky „ukazují, že je třeba zdvojnásobit naše úsilí v oblasti vzdělávání a přesvědčování o hodnotě lidského života“ a že „je třeba 10x zvýšit marketingové zdroje pro pro-life aktivity, abychom porazili neustálé lži“.

V těchto volbách se vybralo a utratilo neuvěřitelné množství peněz. Podle agentury Associated Press stály volby v polovině volebního období zhruba 16,7 miliardy dolarů, což je téměř dvojnásobek částky zaznamenané v neprezidentských volbách před deseti lety.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. listopadu 2022 Foto: Pixabay – Kapitol

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Předpokládám, že relevantní křesťané, kteří správně rozpoznali, že je nutné se politicky angažovat a proměnit Zemi v Boží království, se jistě i u nás brzy zasadí za další liberalizaci potratů a legalizaci eutanazie. Již velmi správně rozpoznali, že se vyvinuli z nižších živočichů, pocházejí tudíž přirozeným výběrem, který jednoduše zabíjí slabé. Jako ti silnější přeživší pak dokonce mohou zabránit změně klimatu, jejich silné ženy mají vést církev a mají vést vést války a nenávidět a zabíjet své nepřátele. Nakonec se jistě zasadí i za svobodnou volbu pohlaví. Ač se to nyní zdá jako neskutečné, do dvou let místní aktivisté jistě uchopí i tyto zbývající výdobytky civilizace a uskuteční je ve svých společenstvích.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář