Ekumenická bohoslužba dnes ukončí týdenní festival proti totalitě

Praha – Bohoslužba za oběti totalitních režimů v pražském kostele svatého Ignáce dnes ukončí 15. ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel. Trval týden a nabídl výstavy, filmové projekce, konferenci či koncerty. Letos bylo tématem „právo na právo“.

Ekumenická bohoslužba začne v kostele na Karlově náměstí ve 14:00 a povede ji generální sekretář ERC Petr Jan Vinš. Kostel sv. Ignáce se letos do festivalu zapojil i prostřednictvím výstavy, která začala v pondělí a připomíná osudy kněží Jana Buly a Václava Drboly popravených komunistickým režimem. Drbola, který byl farářem v Babicích na Třebíčsku, byl nezákonně odsouzen v inscenovaném soudním procesu a následně popraven v roce 1951. Kněz Bula z Rokytnice na Třebíčsku byl v souvislosti s takzvaným babickým případem popraven o rok později. Po roce 1989 byli oba soudně rehabilitováni.

Právě svědectví o podobných protiprávnostech totalit přináší festival Mene Tekel, který při tom spolupracuje s odbornými a paměťovými institucemi. Připomíná hlavně ale odkaz obětí nacismu a komunismu.

Autoři projektu Daniela a Jan Řeřichovi z úcty k odkazu politických vězňů chtěli vytvořit platformu pro autentická svědectví, uměleckou reflexi i odbornou analýzu doby komunistické diktatury i následky totality nacistické. Jan Řeřicha, který dříve festival řídil, zemřel v roce 2019.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. října 2021 Foto: ERC – Petr Jan Vinš

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář