Emeritní plzeňský biskup Radkovský má i v 80 letech plno práce

Plzeň – Emeritní plzeňský biskup František Radkovský oslaví dnes 80. narozeniny. Většina lidí v tomto věku spíš odpočívá, Radkovského pracovní kalendář je ale stále zcela plný a nezbývá mu volný čas ani na jeho oblíbenou četbu. Zaměstnávají ho povinnosti prezidenta Diecézní charity, která působí na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Když má čas, slouží mše a účastní se i slavností, poutí, církevních a společenských událostí po celém regionu, řekl Radkovský ČTK.

Po mnoha letech působení v Plzni se v srpnu přestěhoval na faru u kostela Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech – Rybářích.

„Mojí první náplní je být prezidentem a spirituálem charity po celé diecézi od Klatov přes Domažlice a Horšovský Týn až do Aše, Chebu či Hroznětína,“ řekl Radkovský, který byl od roku 1993 po 23 let biskupem nově vzniklé plzeňské diecéze. Práce po charitu a další povinnosti mu zabírají většinu času. Osobně čte, případně odpovídá na stovky e-mailů.

„Nejhorší je, že jsem teď neměl chvilku čas, abych přečetl maily, tak jich tam mám teď nějakých 450. Rád bych, aby se to nějak ztratilo – některé jsou zbytečné, ale některé jsou věci, kde lidé čekají na odpověď a nejde je jen tak smazat,“ poznamenal.

Energii na každodenní práci mu nejvíce dodávají modlitby. „Samozřejmě nějaké prášky a doplňky stravy to je sice hezké, ale není to ono. Já začínám den tím, že svěřím ten den do rukou Ježíši a Panně Marii a večer poděkuji a svěřím jim noc,“ řekl.

Když se ohlédne a rekapituluje, co se za uplynulá desetiletí podařilo, je vcelku spokojen. „Podařilo se dost hezkých a dobrých věcí. Mohlo být leccos lepší, nejsem žádný mistr světa,“ přiznal. Těší ho především, že vznikla plzeňská diecéze, radost má z toho, že se v ní usadil mnišský řád trapistů a v Novém Dvoře na Karlovarsku vybudoval klášter. Radost má i z toho, že na severním Plzeňsku se zase usadili misijní řeholníci obláti a v Liticích u Plzně je aktivní křesťanské společenství Koinonie Jan Křtitel.

Emeritního biskupa rovněž těší, že se za posledních 30 let na západě Čech podařilo opravit a zachránit před zkázou řadu kostelů. „Jsme rádi, že jsme mnohé z těch kostelů předali obcím, protože na opravy všech bychom neměli peníze. Některé obce si kostel vzít nemohly, protože nejsou tak velké a nemají finance. Je ale dobře, že v obcích lidé si uvědomují, že kostel je něco, co je reprezentuje a snaží se o něj pečovat,“ těší kněze.

Na vlastní zájmy a záliby nemá volný čas. Když se náhodou najde chvilka, věnuje se četbě. I když se vystudovaný matematický statistik stále zajímá i o svůj původní obor, ve výjimečných chvílích volna sahá do své rozsáhlé knihovny po knihách s duchovní a teologickou tematikou. „Protože v té oblasti musím dávat, tak je potřeba, abych také nabíral,“ uzavřel Radkovský.

ˇ

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 3. října 2019  Foto: bip.cz – biskup Radkovský

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář