Eritrea: Tři katoličtí kněží byli propuštěni na svobodu, tisíce dalších trpí v nelidských podmínkách 

Organizace Christian Solidarity Worldwide (CSW) a Human Rights Watch Eritrea (HRCE) vítají zprávu, že tři katoličtí duchovní, kteří byli zadrženi eritrejskými úřady, byli propuštěni na svobodu. Duchovní byli v říjnu zadrženi při různých incidentech.

Abune Tsalim, první biskup katolické eparchie Segheneity, byl 15. října 2022 zatčen na mezinárodním letišti v hlavním městě Asmara, když se vracel z návštěvy Evropy. Otec Mihretab Stefanos, farář kostela svatého Michaela v Segheneity, a Abba Gebremariam, zástupce kněze pověřený péčí o studenty kapucínského společenství, byli zadrženi 11., resp. 12. října 2022.

SOUVISEJÍCÍEritrea propustila 70 křesťanů

V květnu 2002 Eritrea uzavřela všechny kostely, které se nehlásí ke katolické, evangelicko-luteránské nebo pravoslavné tradici, a zahájila kampaň na zatýkání křesťanů, která pokračuje dodnes.

Portál Premier informuje, že mezi zatčenými je sedm církevních představitelů, kteří jsou již nejméně 18 let svévolně zadržováni ve vyšetřovacím středisku v hlavním městě Asmara. Rev. Haile Naizge, předseda církve Plné evangelium, a Dr. Kuflu Gebremeskel, předseda Eritrejské evangelikální aliance, jsou zadržováni od května 2004. Rev Million Gebreselassie, pastor evangelické církve Rhema a anesteziolog v nemocnici Massawa, je zadržován od června 2004. Rev. Kidane Woldu, pastor církve Muluwengel (Plné evangelium), je zadržován od března 2005.

CSW uvádí, že i eritrejská pravoslavná církev zažívá tvrdé represe, přestože je vládou schválena. Pravoslavní kněží Dr. Futsum Gebrenegus, v té době jediný eritrejský psychiatr, Dr. Tekleab Menghisteab, vysoce uznávaný lékař, a Rev. Gebremedhin Gebregiorgis jsou vězněni od listopadu 2004.

Elizabeth Chyrumová, ředitelka HRCE řekla:  „Zatčení a následné propuštění katolických duchovních je jasnou ukázkou toho, že i povolené náboženské komunity jsou vystaveny represím, pokud je to zapotřebí. CSW a HRCE tato propuštění vítají, zároveň však připomínáme, že tisíce vězňů svědomí jsou nadále vězněni bez obvinění a soudu, přičemž někteří z nich jsou již více než dvě desetiletí drženi v přepravních kontejnerech a provizorních, přeplněných a nehygienických zařízeních. Vyzýváme proto eritrejskou vládu, aby zašla mnohem dále a propustila všechny, kteří byli vystaveni dlouhému a nespravedlivému svévolnému zadržování,“ cituje ředitelku HRCE portál Premier. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář