Evangelický kostel v Bratislavě spustil telefonní linku pro homosexuály

Evangelický kostel v hlavním městě Slovenska koncem ledna na svých facebookových stránkách informoval o spuštění linky pro „duhové věřící“. Bratislavský kostel vede farářka Anna Polcková, která aktivně obhajuje práva sexuálních menšin a za svá stanoviska se dostala do konfliktu s vedením denominace.

Impulzem pro tuto duchovní péči měl podle stanoviska sboru být zájem o zápasy věřících lidí hlásajících se k LGBT komunitě. „Milí přátelé, sexuální orientace či genderová identita je nám Bohem darována a neměla by nám bránit v plné účasti na životě křesťanského společenství. V našem církevním sboru jsme otevřeni všem lidem bez rozdílu. Zajímá nás, jak se vám, LGBT věřícím žije a co Vás trápí,“ informoval protestantský sbor na sociální síti.  

SouvisejícíPolcková se na duhovém pochodu zastala LGBT lidí a chce vyvolat debatu o změně postoje církve

„Pokud ve svém okolí nevíte, jak, kdy a před kým si můžete dovolit svěřit informaci o své identitě, podpoříme Vás. V individuálních rozhovorech se školenými psychosociálními poradkyněmi na anonymní lince najdete bezpečný prostor, empatii a aktivní zúčastněný poslech. Záleží nám na tom, abyste při řešení problémů ve vztazích nezůstali sami. Jste jedněmi z nás!“

Telefonní linka pro konzultaci bude fungovat jednou týdne v odpoledních hodinách.

Spor s biskupy

Polcková byla za své mediální výstupy kritizovaná svými biskupy. Ti napsali text, ve kterém se teologicky distancují od progresivní teologie, která schvaluje manželství osob stejného pohlaví. 

SouvisejícíProgresívci spustili petici na obranu farářky Polckové

„Zásadně odmítáme médii vytvářený vzorec, že pokud má někdo ohledně homosexuality liberální názory, je to automaticky kvalitní a fundovaný člověk, kterému je poskytnuta možnost komentovat řadu dalších politických a společenských záležitostí a jeho hlas je akceptovatelný,“ píše se v textu zveřejněném na oficiální stránce denominace.

S odvoláním se na své teologické vzdělání a Bibli uvedli, že nemohou „s čistým svědomím prohlásit za manželství něco jiného, než celoživotní svazek jednoho muže a jedné ženy.“ Připomenuli, že tento postoj odráží proces reformace, který vede k postoji, že jako křesťané stojíme „pod Biblí“ a ne „nad Biblí“ a teologie je formována autoritou Božího slova.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. února 2021 Foto: ECAV – Anna Polcková


Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář