Progresívci spustili petici na obranu farářky Polckové

Bratislava – Někteří členové strany Progresivní Slovensko (PS) a další osobnosti společenského života se podepsali pod petici na obranu evangelické farářky Anny Polckové, kterou kritizovali tři biskupové církve a doporučili jí zvážit odchod z duchovní služby.

Polcková se v rozhovoru pro portál Aktuality zastala Michala Havrana, který čelí trestnímu oznámení za svůj článek pro noviny SME, kde se kriticky vyjadřoval na adresu kněze Mariána Kuffy. 

Biskupům se nelíbily její názory v médiích, jimiž se zastala LGBT osob. „LGBT lidé jsou v naší společnosti, a hlavně i v naší církvi diskriminováni. Jsou vystavováni osočování, pošklebování a různým nenávistným komentářům. Co vyplývá z nepochopení jejich celé identity – že se narodili s menšinovou sexuální orientací nebo genderovou identitou. Místo toho, abychom jim naslouchali, snažíme se je vtěsnat do rámce toho, co považujeme za správné,“ řekla v rozhovoru pro Aktuality.sk.

Při dotazu na biblické pasáže o homosexualitě uvedla, že „několik let staré texty musí být vykládány na základě dnešního zkoumání a vědeckého poznání o člověku, který něčím žije a něčím se trápí.“

Kritika se na ni snesla za poznámku, že „Ježíš by přišel jako gay.“ Biskupové to označili za výrok hraničící s rouháním.

Autoři petice za odvolávají na zkušenost církve v zahraničí, kde proběhla poctivá a otevřená debata na tato nelehká témata. Vyjádřili vděčnost za věrnou práci farářky Polckové, která je „dnes hlasem naděje a modelem křesťanské služby ve společnosti 21. století.“

Biskupové naopak kritizovali lesbický vztah biskupky švédské církve, který podle nich vedl k odchodu mnohých věřících z rady církve. Zdůrazňovali, že ve svém stanovisku vycházejí z autority Božího slova.

K petici se připojili členové Progresivního Slovenska teologové Ondrej Prostredník, Martin Kováč, Miroslav Kocúr, ale také osobnosti společenského života jako třeba herci Milan Lasica nebo Richard Stanke.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám po

-red- Datum: 20. července 2020 Foto: velkykostol.sk – farářka Anna Polcová

Tags: ,,,

4 Komentáře

 1. Je to demonstrativní odpadnutí od víry. Ale není to nic překvapivého, protože nás Písmo o tomto stavu dopředu varuje. Těžko vyvrátí, že, milují více sebe než Krista. Ježíšův výrok: „Kdo mě nemiluje, nezachovává má slova. A slovo, které slyšíte, není moje, ale mého Otce, který mě poslal“. Čí hlas to je, který oni poslouchají?

  Odpověď
 2. Zde bych se tedy v první řadě věnoval situaci v české evangelické církvi. Dva faráři ČCE, tvořící youtuberské duo Pastoral Brothers, žijí v nesezdaných partnerských vztazích a tvrdí, že sex na jednu noc není hřích ( pokud je oboustranně dobrovolný a pár se případně postará o započatý nový život ) – zmiňuji je, protože zde na webu byli účastníci diskuse o knize Svatý sex ( nebo spíše reklamy na tuto knihu ).
  Měli bychom si tedy ujasnit, zda chceme zůstat u tradičního křesťanského pojetí sexu patřícího do manželství muže a ženy, nebo si s progresivci zanotovat o měnících se časech a tomu potřebné liberalizaci výkladu Písma.
  Jen mějme na paměti, že dvojí závaží se Hospodinu hnusí. A tak v jeho očích může být stejný hřích nezávazný sex v libovolné podobě. Pokud to popíráme, můžeme být solí, která již ztratila svou slanost a je dobrá leda tak k zadupání do cesty.

  Odpověď
  • Pro ty Pastorály mám pochopení, ale je třeba prosazovat ideál a ne pokleslost. Uzavření manželství před Bohem se může jevit jako taková malá formalita, na které by se mělo trvat.

   Odpověď
  • Působení těch dvou „farářů“ je prospěšné, protože skutečný křesťan pozná, že církev kde působí není v žádném případě Svatá.
   Pozemská falešná církev se neumí vypořádat s úbytkem oveček, tak se dala takovou šaškárnou k verbování mládeže.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář