Křesťan dnes

Evangelikální aliance přijala pozvání Íránu. Kritici tvrdí, že se jednalo o chybu 

V červnu loňského roku obdržela Světová evangelikální aliance (WEA) nečekané pozvání. Na okraj 53. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě uspořádala íránská vláda fórum s názvem „Úloha náboženství při prosazování lidských práv“.

WEA byla jedinou pozvanou křesťanskou organizací.

SOUVISEJÍCÍ Íránské bezpečnostní složky zahájily masivní zatýkání křesťanů

Magazín Christianity Today informuje, že po jejím přijetí se aliance – zastupující 600 milionů evangelikálů – podle protokolu OSN stala oficiálním spolupořadatelem fóra s Islámskou republikou, kterou Spojené státy od roku 1984 označují za stát sponzorující terorismus.

Írán, který je na seznamu 50 zemí, kde křesťané zažívají největší pronásledování, zařazen na 8. místo (World Watch List – WWL) organizace Open Doors, se na akci podílel také společně s Pákistánem, který je na 7. místě. Dalším spolupořadatelem byla Organizace islámské spolupráce; 35 z jejích 57 členů se nachází na seznamu zemí, ve kterých Open Doors monitoruje stav náboženské svobody. 

Diskuse se účastnil také Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva a Ženevská škola diplomacie. Oficiální název prezentace WEA byl diplomaticky nevýrazný: „Využití nesmírného potenciálu náboženství pro kultivaci pluralitní společenské soudržnosti a globálního míru“.

V zákulisí však Írán chtěl něco jiného.

„Požádali nás o vysvětlení: Co mohou evangelikálové udělat pro dobro společnosti?“ řekl Christianity Today generální tajemník WEA Thomas Schirrmacher. „Měl bych špatné svědomí, kdybychom takové příležitosti nevyužili k tomu, abychom svědčili na půdě OSN.“

CT však připomíná, že měsíc poté, co prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od dohody s Íránem, Spojené státy podobně vystoupily z Rady OSN pro lidská práva – na protest proti pokrytectví, že mezi 47 členských zemí byly zvoleny Čína, Kuba, Saúdská Arábie a další diktatury. (O tři roky později prezident Joe Biden Trumpovo rozhodnutí zrušil.)

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. srpna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version