Evangelikálové mají při OSN nového zástupce, který bude lobbovat za jejich zájmy  

Gaetan Roy přichází do budovy OSN v Ženevě s neobvyklou otázkou: „Jak vám mohu posloužit?“

Roy není číšník ani prodavač, ale nový zástupce Světové evangelikální aliance (WEA) při OSN. Od chvíle, kdy se poprvé zapojil do politiky, ho tato otázka provází. Když se v roce 2015 vydal do německého parlamentu lobbovat za evangelikální organizace, nemohl se zbavit slov z Marka 10,45. „Přišel jsem, abych sloužil, ne aby mi sloužili.“

SOUVISEJÍCÍWEA obhajovala v OSN práva nenarozených dětí a svobodu svědomí

A tak se Roy hned první den zeptal prvního politika, kterého potkal: „Jak vám mohu sloužit?“. Od té doby se na to ptá stále.

„Myslel jsem si, že je to opravdu jednoduché, ale cítil jsem, že Bůh je v tomto ohledu neúprosný,“ řekl Roy magazínu Christianity Today. „Jestliže Ježíš přišel, aby sloužil, a ne aby si nechal sloužit, pak já budu dělat totéž tím, že se budu diplomatů a politiků, s nimiž se stýkáme, ptát, jak jim můžeme sloužit.“

Díky této otázce se Roy stal jedním z hlavních evangelikálních hlasů v největší mezivládní organizaci na světě, který mluví jménem 600 milionů evangelikálních křesťanů ve více než 120 zemích. Ve funkci střídá Michaela Mutznera, který se v roce 2012 podílel na založení kanceláře WEA při OSN.

Ať už prosazuje mír v Nigérii nebo spolupracuje s Koalicí pro práva menšin v Indii, Roy říká, že se snaží zastupovat evangelikální zájmy a prosazuje téma náboženské svobody pro všechny.

Pokud se Royův přístup k jednáním na vysoké úrovni a politické diplomacii zdá být neortodoxní, stejně tak byla neortodoxní i jeho cesta k tak vysoké pozici.

Narodil se v Quebecu a hovoří plynně francouzsky a anglicky, spolu s výbornou němčinou a znalostí španělštiny a mandarínské čínštiny. Vyrůstal v římskokatolické rodině a poté se ve 22 letech znovuzrodil, když sloužil jako lyžařský instruktor ve východní Kanadě.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Vystudoval informatiku, získal pilotní licenci a poté začal sám podnikat v oblasti leteckého průmyslu. Pracoval na navigačních systémech, které měly pilotům pomoci létat v podmínkách nulové viditelnosti. Firma byla úspěšná a Roy se stal konzultantem NASA a kanadského ředitelství pro civilní letectví.

Ale zatímco se jeho společnost rozjížděla, Roy cítil vyšší poslání. V roce 1991 se přestěhoval do Německa, kde absolvoval roční výcvik u organizace Youth With a Mission (YWAM) s nadějí, že bude sloužit v mezinárodních misiích.

„A to se mi podařilo, ale ne tak, jak jsem očekával,“ říká pro magazín Christianity Today Roy.

Nakonec skončil v nezávislé evangelikální církvi a misijním středisku v Altensteigu v německém Schwarzwaldu, kde pracoval jako ředitel.

Roy v této pozici rostl a stal se ředitelem církve pro misie a zabýval se filantropií a řízením projektů na pěti kontinentech. Poté, po více než deseti letech, ho jeho práce stratéga a networkera vystřelila do politiky. Dostal se do Bundestagu, německého parlamentu, jako mluvčí křesťanských skupin zabývajících se otázkami mládeže, rodiny, vzdělávání, lidských práv, humanitární pomoci a náboženské svobody. Vzpomíná si, že si uvědomil, že skupiny jako Sdružení evangelikálních misií a network-m, aliance 79 náboženských neziskových organizací, odvádějí úžasnou práci, ale nikdo jejich příběhy neříká politickým představitelům v Berlíně, Štrasburku nebo Ženevě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – budova OSN v Ženevě

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář