Evangelikálové patří k největším podporovatelům zákazu potratů 

Zatímco Spojené státy čekají na přelomové rozhodnutí Nejvyššího soudu, Američané jsou v mnoha případech rozděleni na dva nepřátelské tábory v otázce potratů. 

Nový výzkum z Pew Research Center ukazuje, že tři čtvrtiny bílých evangelikálů tvrdí, že potraty by měly být nezákonné, přičemž polovina (53 %) souhlasí s výjimkami a 21 procent tvrdí, že by měly být zakázány ve všech případech – což je přibližně stejná úroveň jako v posledních letech.

SOUVISEJÍCÍNejvyšší soud USA má údajně zrušit ustanovení povolující potraty 

Bílí evangelikálové podle Christianity Today častěji než jiné náboženské skupiny a dvakrát častěji než Američané celkově tvrdili, že potraty by měly být nezákonné.

Bílí evangelikálové také mnohem častěji označují potraty za morálně špatné. Podle průzkumu to 81 procent bílých evangelikálů vidí jako morálně špatné ve srovnání se 46 procenty ostatních Američanů.

Přesto více než polovina evangelikálů, kteří si myslí, že potraty jsou nemorální, tvrdí, že existují případy, kdy by stále měly být legální.

„Napříč oběma politickými stranami a všemi hlavními křesťanskými podskupinami  – včetně republikánů a bílých evangelikálů,“ uvádí zpráva – „je podstatně více lidí, kteří říkají, že existují situace, kdy by potraty měly být stále legální, přestože jsou morálně špatné než těch, kteří tvrdí, že potrat by měl být vždy nezákonný, když je morálně špatný.“

Většina Američanů chce povolit potrat, když by nošení dítěte ohrozilo matku nebo když je těhotenství výsledkem znásilnění. Povolení umělého přerušení těhotenství v případě dětí s diagnostikovaným těžkým postižením nebo zdravotními problémy bylo ještě méně populární; polovina Američanů by chtěla za takových okolností potraty legalizovat, stejné stanovisko měla méně než čtvrtina evangelikálů.

Pew našel stejný pohled mezi Američany ohledně zákazů potratů na základě toho, v jakém týdnu je těhotenství u matky. Z těch, kteří podporovali některá zákonná omezení, polovina nebo více respondentů napříč náboženskými skupinami uvedla, že faktorem by mělo být stadium těhotenství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář