Evangelikálové ve Švýcarsku se soudí kvůli zákazu křtít v jezeře 

Dvě svobodné evangelikální církve se odvolávají k ženevskému soudu poté, co byly zamítnuty jejich žádosti o povolení křtít na veřejných plážích. Rozhodnutí se očekává během několika následujících týdnů.

Švýcarská evangelikální aliance (SEA-RES) a její ženevská sekce Réseau évangélique de Genève (REG) vyjádřily oběma církvím solidaritu. Uvedly, že jsou „šokovány tím, že Ženeva – hlavní město lidských práv – zaujímá tak restriktivní a vylučující přístup k náboženské svobodě“.

SOUVISEJÍCÍŠvýcarsko schválilo sňatky homosexuálů, evangelikálové vyjádřili „smutek“

Portál Evangelical Focus informuje, že podle zavedené tradice svobodných evangelikálních církví, inspirované křty v Novém zákoně, pořádají církve každoročně obřady křtu dospělých ponořením do vody v Ženevském jezeře.

„V minulosti se tyto pokojné obřady, které se často konají v neděli dopoledne, kdy je v místě málo rušno, těšily výslovnému nebo tichému souhlasu úřadů. Od letošního léta tomu tak již není,“ uvedla Švýcarská evangelikální aliance. „Dvěma členským církvím Evangelikální aliance bylo nedávno odepřeno povolení slavit křest na veřejných plážích“.

Podle zákona mohou být náboženské akce na veřejném prostranství povoleny pouze ve výjimečných případech. Kanton však po schválení nových směrnic slíbil, že zaujme „tolerantní přístup“ a tradiční křty na jezeře bude i nadále povolovat. Kromě toho na základě stížnosti z roku 2019 soudní dvůr kantonu Ženeva rovněž usoudil, že povolování bohoslužebných akcí „pouze ve výjimečných případech“ je „nepřiměřeným omezením, které je stěží slučitelné“ s federální jurisdikcí.

Na konci roku 2021 švýcarský Spolkový nejvyšší soud odstranil ze zákona termín „ve výjimečných případech“ a připomněl, že svoboda vyznání zaručuje právo na kolektivní projevování náboženství na veřejnosti.

 Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ve svých negativních odpovědích dvěma svobodným církvím se stát odvolával na vyhlášky k zákonu o náboženských aktivitách. „Ten měl původně určit, která společenství budou nadále využívat dobrovolné příspěvky ženevských daňových poplatníků,“ uvádí Evangelikální aliance. „Nyní se toto nařízení s postupem registrace u státu stává také podmínkou pro přístup k dalším právům, jako je přístup k veřejnému prostoru pro bohoslužebné aktivity“.

Takový postup je však „v rozporu s mezinárodními standardy náboženské svobody. Uplatňování náboženské svobody, včetně svobody projevovat svou víru kolektivně a veřejně, je totiž základním právem“, uvádí aliance.

Ženevská (REG) a Švýcarská evangelikální aliance (SEA-RES) vyjadřují podporu a solidaritu svobodným církvím v Ženevě, kterých se nový výklad zákona týká. „Litujeme, že Ženeva pošlapává svou tradici tolerance a poškozuje svou pověst hlavního města lidských práv,“ potvrzuje podle Evangelical Focus Stéphane Klopfenstein, zástupce ředitele RES. Ke stížnosti, kterou obě církve podaly u ženevského soudu, předseda REG Thierry Bourgeois uvedl: „Spoléháme na soudní moc a jsme přesvědčeni, že připomene státu Ženeva jeho povinnosti“.

Švýcarská evangelikální aliance (SEA-RES) zastupuje přibližně 250 000 evangelikálních křesťanů ve Švýcarsku, z toho 45 000 ve frankofonní oblasti země.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář