Extrémisté zaútočili a zničili v Mosambiku celé kongregace. Tisíce lidí opustily své domovy 

Křesťanská charitativní organizace Pomoc církvi v nouzi (ACN) uvedla, že po útocích extremistů z minulého týdne pošle do Mosambiku novou pomoc. Jen tento měsíc muselo z provincie Cabo Delgado uprchnout 17 000 lidí.

Katolický biskup António Juliasse Sandramo z Pemby řekl ACN, že farnosti a řeholní řády pomáhají vnitřně vysídleným osobám poté, co islamistická skupina Al Sunnahwa Jama’ah zaútočila po téměř měsíci relativního klidu na okresy Ancuabe a Chiure v provincii Cabo Delgado.

SOUVISEJÍCÍIslámský stát se přihlásil k útokům na křesťanské vesnice v Mosambiku 

ACN uvedla, že celkový počet vnitřně vysídlených osob v Mosambiku nyní činí více než 800 000 a více než 4 000 jich bylo zabito.

Biskup popsal dopady útoků: „Máme farnosti, které byly prakticky zničeny, kněží, kteří žijí v obtížné situaci, protože museli opustit své misie s prázdnýma rukama, děti, staří lidé a další jsou ve velké nouzi a sami to nezvládneme.“

Prelát, který byl do funkce biskupa uveden před měsícem, dodal: „Nacházíme se ve velmi těžkém období, kdy se nové útoky šíří do jižní oblasti diecéze, panuje zde velká panika a nejistota,“ cituje biskupa britský zpravodajský portál Premier. 

Církev poskytuje pomoc lidem, kteří se v severním Mosambiku ocitli bez domova kvůli extremistům, a to bez ohledu na jejich náboženské vyznání.

Biskup António poznamenal: „Farnosti a náboženské komunity jsou i nadále místy pomoci. Jsou přítomny, když lidé přicházejí, vítají je, nabízejí jídlo, přístřeší, duchovní pomoc a psychosociální podporu.“

Biskup na závěr pronesl výzvu, aby svět nezapomínal na tisíce lidí postižených povstáním v severním Mosambiku. „Všichni se bojí, zda se jim podaří zachránit svůj život. Cabo Delgado se stále potýká s problémem terorismu a potřebuje přítomnost celého světa, a to jak s humanitární pomocí, tak při hledání globálních řešení, aby Mozambik mohl najít stabilitu, mír a pokrok. Žádám svět, aby na Cabo Delgado nezapomínal.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. června 2022 Foto: Pixabay . ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář