Islámský stát se přihlásil k útokům na křesťanské vesnice v Mosambiku 

Teroristická skupina Islámský stát se přihlásila k odpovědnosti za sérii útoků v mozambických křesťanských vesnicích, při nichž bylo zabito osm lidí. 

K útokům došlo mezi 23. a 31. květnem v šesti křesťanských vesnicích v Cabo Delgado, nejsevernější provincii Mosambiku. Teroristická skupina později zveřejnila fotografie šesti uřezaných hlav a snímky vypálených vesnic, uvádí organizace International Christian Concern, která sídlí v USA a monitoruje pronásledování křesťanů. 

SOUVISEJÍCÍMisionář v Mosambiku: Džihádisté válčí o ložiska přírodních surovin

Čtyři ze zavražděných byli křesťané, uvádí ICC, která dodává, že Islámský stát a s ním spojené skupiny zabily nebo vyhnaly z domovů tisíce občanů Mosambiku.

Nová vlna násilných útoků zasáhla mezi 2. a 9. červnem také okres Ancuabe v Cabo Delgado, což vyvolalo vysídlení téměř 10 000 lidí, uvedla organizace Save the Children ve svém prohlášení a dodala, že při těchto útocích byly pravděpodobně zavražděny nejméně čtyři osoby.

Podle BBC bylo od října 2017, kdy v Cabo Delgadu začala občanská válka, zabito více než 4 000 lidí a 800 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy, přičemž BBC poznamenala, že Cabo Delgado je bohaté na plyn, rubíny, grafit, zlato a další přírodní zdroje. 

Zrušit

„V roce 2017 začali džihádističtí povstalci v provincii Cabo Delgado získávat některé místní obyvatele na svou stranu díky tomu, že vraceli vesničanům přírodní zdroje a nikoho nezabili,“ vysvětluje ICC. „To však netrvalo dlouho, protože IS začal zapalovat křesťanské vesnice a zabíjet ty, kteří v nich žili.“

Dne 13. ledna IS zaútočil na vesnici Citate a zapálil 60 domů, následujícího dne bylo v této vesnici zapáleno dalších 20 domů, což vedlo k tomu, že 18. ledna bylo vypáleno dalších 200 domů ve vesnici Limwalamwala, uvedla ICC.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář