Misionář v Mosambiku: Džihádisté válčí o ložiska přírodních surovin

Na severu Mosambiku dochází k další krveprolitím. Svědectví přicházející z provincie Cabo Delgado mluví o desítkách těl ležících podél cesty a tisících lidí, kteří se skrývají v lesích. Místní církev se obrací s prosbou o humanitární pomoc na mezinárodní komunitu.

SouvisejícíMosambiku hrozí vážná humanitární krize, stovky tisíc lidí opustily své domovy

Mosambická vláda potvrdila, že džihádistické skupiny zabily desítky lidí a stovky dalších byly evakuovány armádou. Svědkové bojů nicméně denuncují nečinnost vládního vojska, které se dostatečně nepostavilo na odpor teroristům. K novým útokům došlo poté, co francouzský koncern oznámil obnovení těžby zemního plynu v provincii Cabo Delgado. Ukazuje se tak, že eskalace násilí souvisí s ohromným přírodním bohatstvím regionu, které může džihádistům zajistit prostředky na nákup zbraní nejenom v Mosambiku. „Stále výrazněji se projevují cizí vlivy a to, že hlavní strategie je vytvářena za hranicemi,“ říká pro Vatikánský rozhlas otec Silvano Deldoss, působící v Mozambiku:

„Jsme znepokojeni z vývoje situace a nárůstu islamistického teroru. Šokovalo nás to, co se stalo v oblasti Palma, kde bylo mnoho vojáků. Útok byl veden plánovitě, promyšleně a cíleně. Napadení hotelu, ve kterém se ukrývali mimo jiné zahraniční pracovníci, zřetelně směřoval k vyburcování veřejného mínění. Působení džihádistů narůstá již čtyři roky a jeho důsledkem jsou zástupy uprchlíků, kterých počítáme více než 700 tisíc. Stále více je vidět, že nejde pouze o vnitřní záležitost Mozambiku, stojí za tím vnější síly, tahající za provázky. Začali od útoků na vesnice a nyní se snaží obsadit stále strategičtější místa, včetně měst a přístavů. Říká se, že islamistické skupiny operují také v jiných provinciích.  Musíme si uvědomit, že Cabo Delgado je chudá provincie, která má ovšem velmi bohatá ložiska přírodních surovin. Za útoky jsou ohromné ekonomické zájmy.“

Italský misionář zdůrazňuje, že stále větší výzvou je zajištění pomoci pro uprchlíky. Jak dodává, zanedlouho zásoby dojdou. „Dělíme se s potřebnými o to, co máme, ale je nezbytné, abychom dostali podporu odjinud,“ zdůrazňuje otec Deldoss a konstatuje, že velikonoční svátky budou patřit mezi nejtěžší a nejvíce hladové v dějinách Mozambiku.  

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 3. dubna 2021 Foto: screenshto YouTube – mosambická armáda

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář