Farnosti řeší omezenou kapacitu místenkami i mšemi venku

Olomouc – Bohoslužbami konanými před kostelem, ale i rozdáváním místenek se rozhodly některé farnosti na území olomoucké arcidiecéze vyřešit povolenou pětinovou kapacitu na půlnoční mše. Povolení účastnit se těchto akcí navzdory zákazu vycházení kvůli pandemii koronaviru olomoucké arcibiskupství i přes řadu omezení vítá. Samotná opatření však nechává na jednotlivých farnostech, řekl ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

„Území arcidiecéze sahající od Jeseníku až po Strání je velmi rozmanité, podmínky jsou různé. Jsou místa, kde je kostel tak velký, že 20 procent kapacity stačí, aby se na bohoslužbu dostal ti, co o to stojí. Na většině míst však 20 procent opravdu není moc, ale my nic centrálně nenařizujeme, jak to kněží mají řešit. Oni znají nejlépe své prostředí a ví, jak pravidla dodržet a jak to zařídit,“ uvedl mluvčí arcibiskupství. 

Z umožnění navštívit půlnoční mši má arcibiskupství radost. „I když po celý rok dodržujeme a respektujeme všechna vládní nařízení, sami dbáme na to, aby věřící nebyli vystaveni riziku, neboť velkou část účastníků tvoří starší generace. Přeci jen ta noc vánoční je jednou za rok, je to mimořádná příležitost. Pokud se lidem umožní alespoň v nějaké podobě účast na bohoslužbách, tak z toho určitě máme radost,“ doplnil Gračka.

Farnosti se k podmínkám postavily různě. Například v Křenovicích u Kojetína se bohoslužba uskuteční venku, aby se nemuseli počítat věřící v kostele. „Při povolené kapacitě by se do kostela mohlo vejít zhruba 30 lidí, na půlnoční chodí zhruba sto lidí, bylo by škoda, kdyby se sem lidé nedostali. Vše je po dohodě s panem starostou, který vše kolem venkovního slavení bohoslužby zajišťuje. Uskuteční se v prostoru mezi kostelem a obecním úřadem,“ řekl dnes ČTK farář kostela Pavel Ryšavý.

Další kněží podle Gračky ve svých farnostech rozdávají místenky, lidé se tak mohou dopředu nahlásit. „Ve chvíli, kdy se kapacita vyčerpá, už nikdo další vpuštěn není. Často to dělají také tak, že z několika bohoslužeb od 24. do 26. prosince si mohou věřící vybrat jenom jednu, čímž zase pomohou tomu, aby se v kostelech vystřídalo více lidí. Těch způsobů, jak to řešit, je spousta. Kněží jsou schopni přijít se spoustou různých nápadů, jak se k tomu postavit, i proto se netroufáme centrálně to nějak regulovat,“ doplnil Gračka.

Vláda se rozhodla umožnit o Štědrém dni věřícím účastnit se půlnočních mší, přestože má kvůli epidemii koronaviru platit zákaz vycházení po 23:00. V kostelech bude ale možné využít jen pětinu míst. Věřící ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vyzval k užití roušky či respirátoru.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář