FBI v americkém New Jersey varuje před rozsáhlou hrozbou pro tamní synagogy

Newark – Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dnes na svém twitterovém účtu informoval o blíže nespecifikované „rozsáhlé“ hrozbě pro synagogy ve státě New Jersey. Úřad vyzval správce synagog a místní komunity, aby přijali bezpečnostní opatření a v případě ohrožení kontaktovali policii.

Povahu hrozby newarská pobočka FBI neupřesnila, uvedla ale, že vyšetřuje, kdo za ní stojí. Zdroje z řad policie nicméně stanici ABC řekly, že nejde o bombovou hrozbu.

„Situaci důkladně monitorujeme a spolupracujeme s místními policejními orgány, abychom zajistili bezpečnost všech modliteben,“ uvedl na twitteru guvernér New Jersey Phil Murphy.

S policií podle ABC v reakci na varování FBI navázaly kontakt i některé synagogy. „Místní policie je u našich synagog přítomná ve vyšších počtech než běžně,“ uvedl Ravi Bhalla, starosta 50tisícového města Hoboken v New Jersey.

K judaismu se v USA hlásí méně než tři procenta lidí a synagogy napříč Spojenými státy se historicky vždy měly na pozoru před antisemitskými útoky, píše agentura Reuters. V roce 2018 zabil útočník poloautomatickou zbraní 11 lidí shromážděných k oslavě židovského svátku sabatu v pensylvánské synagoze Tree of Life (Strom života).

Před zvýšenou hrozbou útoku na synagogy, kostely a historicky afroamerické školy a univerzity ze strany extremistických skupin varovalo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti také letos v únoru.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář