Federace židovských obcí se připojila ke sbírkám na pomoc Izraeli

Praha – Federace židovských obcí v ČR se dnes připojila ke sbírkám na pomoc Izraeli po útoku ozbrojenců palestinského hnutí Hamás ze 7. října. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Češi už podle informací ČTK dali na pomoc nejméně asi dva miliony korun v různých sbírkách. Organizují je například Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), Hana Frištenská z Nadačního fondu Obětem holocaustu a hudebnice Zuzana Wirthová na platformě Znesnáze21 nebo Židovský národní fond. Extremisté z Hamásu zhruba před dvěma týdny zavraždili při útoku na Izrael více než 1400 lidí a další stovky lidí unesli do palestinského Pásma Gazy ovládaného Hamásem.

Česká Federace židovských obcí dnes vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc rodinám obětí útoku Hamásu nazvanou Pomoc pro Izrael. Lidé mohou přispívat na účet 11197662/0800 s variabilním symbolem 071023. „Výtěžek sbírky pomůže lidem, kteří přišli o rodinné příslušníky, střechu nad hlavou a jejich životy byly zničeny. Ve spolupráci s našimi partnery podpoříme oběti teroru, pomůžeme obnovit poškozenou infrastrukturu a podpoříme také péči o nebývalý rozsah traumat obětí způsobených tímto teroristickým útokem,“ sdělil předseda federace Petr Papoušek.

SOUVISEJÍCÍProtestující pálili vlajky před synagogou ve Španělsku a skandovali „Smrt Izraeli“

Krátce po útoku zahájila sbírku na pomoc Izraeli organizace ICEJ. Přispět mohou zájemci na účet číslo 2001528834/2010, variabilní symbol 106, nebo online na webu organizace. Do dneška se vybralo 1,6 milionu korun, sdělil ČTK Samuel Sloboda z ICEJ ČR. Příspěvky budou podle ICEJ směřovat k obnově zničeného kibucu Be’eri. Na sbírce SOS Izrael, kterou organizují Hana Frištenská a Zuzana Wirthová, bylo dnes před 09:00 asi 334.000 korun. Lidé mohou přispět on-line, nebo přes DMS. Podle organizátorek budou peníze určeny na pomoc obětem útoku Hamásu a jejich rodinám. Sbírku pro Izrael pořádá také Židovský národní fond, chce tak pomoci izraelským záchranářům. Peníze mohou lidé posílat na účet 3910537003/5500.

Izrael po útoku Hamásu zahájil ostřelování Pásma Gazy, kde žijí zhruba dva miliony lidí. Ostřelování si podle palestinských úřadů vyžádalo dosud asi 3700 obětí. Izrael také pásmo odstřihl od dodávek vody, elektřiny či potravin. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k humanitárnímu příměří. „Gaza potřebuje rozsáhlou a trvalou pomoc,“ řekl Guterres na tiskové konferenci v Káhiře. Hamás Guterres vyzval, aby propustil rukojmí, a Izrael zase, aby neomezoval dovoz humanitární pomoci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář