Festival Na Výšinách 2021:Pestrá směs žánrů i přednášky o palčivých tématech

ESPÉ, TowMeot, IGNITED, Roman Dostál nebo Trio Českého rozhlasu. To jsou jména některých z hudebníků, kteří v sobotu 4. září 2021 jako hosté festivalu Na Výšinách rozezní pražský Petřín.

Na hudebních scénách křesťanského open-air festivalu se sice tentokrát objeví výhradně čeští a slovenští muzikanti, návštěvníci se ale mohou těšit na pestrou přehlídku různorodých hudebních žánrů – od klasiky v podání Tria Českého rozhlasu, přes chválou naplněné autorské písně kapely ESPÉ, až po energický rap slovenského uskupení TowMeot. I přes různorodost stylů mají všichni vystupující jedno společné: touhu svou tvorbou sdílet víru v Boha.

Novinkou 5. ročníku festivalu Na Výšinách budou přednášky o palčivých tématech. „Často se jako církev snažíme odpovídat na otázky, na které se nás ale nikdo neptá. To jsme v rámci minulých ročníků dělali i my. Proto jsme se po dohodě s poradním týmem rozhodli letos do programu přidat semináře a moderované rozhovory, kde otevřeme témata jako bolest, LGBT a církev, partnerské vztahy nebo osobní identita,“ říká vedoucí organizačního týmu festivalu Jan Adamec. „Naším hlavním cílem je vytvořit místo, kde je možné oslovit i nevěřící. Doufáme, že se nám to tímto podaří zase trochu víc,“ vysvětluje.

Předseda Rady Církve bratrské David Novák během svého bloku promluví na téma Bůh v trápení, manželé Jakub a Monika Vejmělkovi z brněnského Evangelikálního společenství se zaměří na oblast partnerských vztahů, psycholog Marek Macák bude hovořit o LGBTQ a církvi a za mikrofonem se objeví také pastor Křesťanského společenství Mozaika Jakub Limr. Stejně jako každý rok, ani letos nebude na festivalu chybět duchovní poradenství a osobní modlitby.

Organizátoři festivalu Na Výšinách chtějí vytvářet prostředí, kde se lidé mohou přiblížit Ježíši Kristu a osobně jej poznat. Snaží se bořit nesmyslné předsudky o církvi a ukazovat, jaká skutečně je. Prostor dávají širokému spektru známých i začínajících umělců, kteří kreativně vyjadřují svou víru. Za festivalem už pátým rokem stojí tým složený z křesťanů z různých sborů a denominací, akci zaštiťuje Mládež pro Krista ve spolupráci s řadou dalších organizací a církví.

Profily vybraných vystupujících hudebníků

● ESPÉ

Kapela ESPÉ je především skupinou přátel, kteří milují Boha. Spolu nejen hrají, ale téměř každý den se setkávají ve službě pro Boží království. Lídrem kapely je Július Slovák, který skládá většinu písní a touží se v uctívání Boží přítomnosti posouvat stále dál.

Skupina ESPÉ vychází ze Spoločenstva SP, kde nacházejí domov a duchovní rodinu. Touhou kapely je vidět rodiny, společenství, města a národy proměněné Boží láskou skrze autentickou chválu a uctívání jména Ježíš.

● Augustín – TowMeot

„Jsi velmi dobrý! My to o tobě víme. Ale věříš tomu i ty sám?“

Název TowMeot vychází z hebrejštiny a překládá se jako <velmi dobrý>. Čtyři křesťanští rapeři Augustín, dawidd, MT a Dafčo jedinečností svých příběhů přinášejí na pódium texty plné svědectví, podnětů k zamyšlení, ale i slov povzbuzení.

Rap vnímají jako populární žánr, který přináší příležitost oslavovat Boha. Přidáš se i ty?

● ON FIRE

Pop-rocková salva písniček s upřímnými texty ze života, to jsou ON FIRE.

Kapela vznikla na podzim roku 2017. Za svoji existenci odehrála koncerty jak na festivalových podiích (Fárák Fest, Festival UNITED, Živá ulice), tak i v klubech napříč republikou. Mimo to byla předskokanem skupiny Chinaski a v roce 2019 se úspěšně zúčastnila soutěže kapel na Majálesu v Praze, kde postoupila do finálového kola.

V roce 2019 spatřilo světlo světa debutové EP Kouzelná slova, na kterém kapela pracovala s producentem Janem Steinsdörferem. V červnu letošního roku ve spolupráci s producentem Lukášem Pavlíkem vyšel nový singl Nejsi v tom sám. V roce 2021 se ON FIRE chystají vydat několik dalších písní s videoklipy.

● IGNITED

Kapela IGNITED vznikla v roce 2015 v Českém Těšíně. Jejím cílem je tvořit moderní hudbu, která osloví mladé publikum a zároveň nepostrádá hloubku.

IGNITED jste v uplynulých letech kromě festivalu Na výšinách mohli slyšet také na Unitedu, Campfestu nebo Kristfestu.

Na počátku roku 2020 kapela vydala svůj první singl s názvem Changed. Současná sestava čítá tři členy – Veroniku (zpěv), Petera (bicí) a Vojtu alias DJ MaXwella.

● Trio Českého rozhlasu

Trio Českého rozhlasu na festivalu Na Výšinách uvede program od slavných autorů W. A. Mozarta, L. Janáčka, E. Schulhoffa nebo I. Krejčího. Na závěr večera ve spolupráci s hercem Svatoplukem Schullerem představí Přísloví Šalamounova – melodram od skladatele Tomáše Ille inspirovaný moudrostí jednoho z nejvýznamnějších starozákonních hebrejských králů. Citlivé propojení hudby a recitace přinese zábavu i poučení platná v době biblické i v současnosti.

Uskupení bylo založeno exkluzivně členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pro Rozhlas tento komorní soubor pravidelně nahrává a vystupuje v přímém vysílání. Nadto se trio často objevuje na privátních i veřejných akcích v tuzemsku i v zahraničí – nekonvenčním a moderním pojetím skladeb tak popularizuje českou hudbu doma i ve světě.

● Roman Dostál & Jan a Sára Zemenovi

Zpěvák a hráč na klávesové nástroje Roman Dostál na hudební scéně působí už přes 30 let se skupinou Oboroh, která má za sebou 11 řadových alb, přes tisíc koncertů, včetně padesáti zahraničních, a účast na několika hudebních projektech s Filharmonií Hradec Králové. Mimo rámec kapely nahrál a nazpíval tři sólová autorská alba s texty Petra Střešňáka.

V sólovém recitálu Roman v komorní úpravě zahraje a zazpívá kromě skladeb ze svých sólových alb i výběr písní z repertoáru Oborohu s texty Slávka Klecandra. Romanův zpěv a hru na klavír dobarví manželé Zemenovi: Sára, studentka houslí na HAMU, a Jan ze známého Prague Cello Quartetu.

● Ester Wiesnerová

Ester Wiesnerová je mezinárodně aktivní hudební skladatelkou, zpěvačkou a pedagožkou. Pochází ze Slovenska, kde už jako šestnáctiletá získala titul Objev roku v soutěži Nové tváře slovenského jazzu a vystupovala také v televizní show Hlas Československa.

Ester se stala součástí seznamu 30 nejúspěšnějších Slováků pod 30 let časopisu Forbes a je jedinou absolventkou New England Conservatory, která získala Gunter Schuller Medal. Své kompozice prezentovala na festivalech, v koncertních síních a jazzových klubech po celém světě, jako například ve Flagey v Bruselu, Wuhan Concert Hall v Číně, The PIano Man v New Delhi nebo Smalls Jazz Club v NYC. Jako zpěvačka se dělila o pódium s Lionelem Richiem, Davem Hollandem nebo Lucianou Souza.

Ester je mimo to také nadšenou pedagožkou, workshopy a odborné prezentace vedla v jihovýchodní Asii, Spojených státech, Jihoafrické republice a v Indii. Je spoluzakladatelkou občanského sdružení Za hranice s hudbou, které za poslední čtyři roky přineslo vzdělání v oblasti jazzu a populární hudby více než 100 slovenským studentům.

Dále na festivalu Na Výšinách 2021 vystoupí například kapela Marbles, ONMY, Benjamin Drápal, Štěpán Navrátil nebo Rojax.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Tisková zpráva Datum: 2. července 2021 Foto: Festival Na výšinách

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář