Festival Procházky uměním violistky Hosprové podpoří opravu varhan v Březíně

Plzeň – Obnovu varhan v kostele sv. Bartoloměje v Březíně nedaleko Nečtin na severním Plzeňsku letos podpoří výtěžek 11. ročníku festivalu klasické hudby Procházky uměním. Pořádá ho violistka Jitka Hosprová a letos od června do září nabídne pět koncertů špičkových hudebních interpretů klasické hudby v kostelech v Plzni, v Plasech, v Manětíně, v Nečtinech a v Dolní Bělé, řekla dnes ČTK rodačka ze severního Plzeňska Hosprová.

„Plzeňskou část letošního ročníku Procházek uměním 6. června otevře významné komorní těleso Collegium Českých filharmoniků s mou maličkostí a sopranistkou Markétou Fassati. Program je inspirován osobností skladatele Zdeňka Lukáše, který jako zakladatel sboru Plzeňská píseň obohatil významným způsobem plzeňský hudební život. V nově opravené katedrále sv. Bartoloměje v Plzni zazní také slavná Smuteční hudba Paula Hindemitha nebo dílo ukrajinského skladatele Valentina Silvestrova,“ řekla Hosprová. Dramaturgie koncertu podle ní mimo jiné odráží mezinárodní konflikt na Ukrajině a připomíná loňskou sbírku, která byla věnována na podporu ukrajinských umělců, kteří museli opustit vlast.

SOUVISEJÍCÍNa opravu vzácných varhan v Lysé nad Labem darovali lidé dosud přes 800.000 Kč

Každý koncert nabízí propojení mluveného slova s klasickou hudbou. Z hereckých osobností se diváci mohou těšit na Miroslava Dvořáka v Březíně, Barboru Munzarovou v Nečtinech a Ondřeje Kepku nebo Justina Svobodu v Plasích. Z hudebníků vystoupí například v Manětíně operní pěvec Filip Bandžak a harfistka Kateřina Englichová, v Březíně interpretky barokní hudby – cembalistka Edita Keglerová a hráčka na violu da gamba Hana Fleková. V Nečtinech zahraje světově uznávaný jazzový pianista Emil Viklický a jeho trio. Viklický se představí nejen jako interpret, ale také jako skladatel. Jeho hudba zazní v podání jazzových hudebníků i interpretek klasické hudby. S hudbou pro violu a jazz trio vystoupí Hosprová a mezzosopranistka Markéta Cukrová.

„Po náročných dvou covidových letech, ke kterým přibyl i ten loňský první válečný se vracíme k původnímu záměru podpory památek a rozhodli jsme se letošní sbírkou podpořit naši oblíbenou letní procházkovou zastávku v Březíně. V malebném kostele sv. Bartoloměje jsou krásné barokní, ale nefunkční varhany. Rozhodli jsme se tedy letošní sbírkou a upřením pozornosti k tomuto nástroji pomoci k jeho návratu do života,“ uvedla Hosprová.

V minulých ročnících výtěžek z festivalových koncertů podpořil opravu památek na severním Plzeňsku, například kostelů či kaple v Lukové, v Plasích, v Manětíně, v Rabštejně nad Střelou v Nečtinech a v Dolní Bělé.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář