Fiala nechce měnit pravidla peněžitých náhrad pro církve v tzv. restitucích

Praha – Premiér Petr Fiala (ODS) nechce měnit pravidla peněžitých náhrad pro církve v takzvaných církevních restitucích. Podle něho je správné, aby platila tak, jak byla původně nastavena. Fiala to řekl při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz Jana Síly (SPD). Síla poukazoval na to, že zatímco důchodcům vláda valorizace penzí snížila, valorizace finančních náhrad církvím se nedotkla. Kabinet vinil z toho, že dává církvím přednost.

„Jde o dlouhodobé řešení finančních vztahů mezi státem a církvemi, kdy postupně dochází k tomu, že stát přestává financovat činnost jednotlivých církví, a církve se i finančně staví na vlastní nohy,“ řekl Fiala. Je podle něho dobře, že vztahy mezi státem a církvemi byly v minulosti vyřešeny. „Je správné, aby pravidla, která byla nastavena, zůstala platit,“ dodal ministerský předseda.

SOUVISEJÍCÍNávrhy ANO na omezení výše peněžitých náhrad pro církve vláda odmítla

Peněžité náhrady, jejichž výši zakotvil příslušný zákon, dostávají církve ve splátkách za dříve znárodněný majetek, který jim stát nevydal. Nesplacené částky se podle zákona každoročně zvyšují o míru roční inflace vždy pro předminulý rok. O určité omezení výše peněžitých náhrad stanovením pevného inflačního koeficientu už usilovala skupina poslanců opozičního hnutí ANO, u vlády i ve Sněmovně narazila.

Vládní úpravy v penzích Fiala dnes ve Sněmovně opět hájil. Ve 40. letech tohoto století by jinak podle něho hrozily stamiliardové schodky důchodového systému. „Odvracíme v podstatě náraz do zdi, a to za pět minut 12,“ zdůraznil premiér. Zopakoval, že důchodci jsou jedinou sociální skupinou, které valorizace penzí vyrovnávaly vyšší inflaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Petr Fiala

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Je jasné, že církve dnes na peníze slyší asi nejvíce ze všeho, ničeho se dobrovolně nevzdají a jistě by se dokázaly i soudit. Pan premiér se však rozhodl svojí neskrývanou privilegizaci této menšiny (ubereme jen všem ostatním) vzbudit ještě větší lásku občanů k církvím.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář