Filipínská policie podezírá z pumového útoku na katolickou mši členy islamistické skupiny

Manila – Filipínská policie dnes identifikovala dva muže, které podezírá ze zapojení do bombového útoku na účastníky katolické mše ve městě Marawi na jihu země, při němž v neděli zahynuli čtyři lidé a 50 dalších utrpělo zranění. Jde o členy islamistické skupiny Maute, která v roce 2017 na pět měsíců získala kontrolu nad městem. Skupina se hlásí k organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters.

Výbuch nastal v neděli během mše v tělocvičně univerzity v provincii Lanao del Sur, která je součástí autonomní oblasti Muslimské Mindanao. Bohoslužby se účastnila řada studentů i pedagogů. K atentátu se prostřednictvím sítě Telegram přihlásil Islámský stát.

SOUVISEJÍCÍČtyři mrtvé a 50 zraněných si vyžádal výbuch během mše na jihu Filipín

Policie se domnívá, že explozi ve městě, které leží asi 800 kilometrů jižně od Manily, způsobila podomácku vyrobená bomba. Mohlo jít o pomstu za zabití 11 radikálů při páteční ofenzivě armády.

Podezřelými jsou Arsani Membisa, na nějž byl vydán zatykač pro vraždu, a Kadapi Mimbesa, který je mezi hledanými osobami pro podezření z únosu a nezákonného držení výbušnin, oznámila dnes policie na tiskové konferenci. „Mobilizujme zdroje, abychom dostali strůjce atentátu za mříže,“ řekl šéf regionální policie Allan Nobleza.

V roce 2017 vypukly mezi islamisty a filipínskou armádou boje o Marawi. Stalo se tak po neúspěšném zásahu bezpečnostních složek na předpokládaný úkryt Isnilona Hapilona, velitele teroristické skupiny Abu Sayyafa. Hapilon byl tehdy na seznamu nejhledanějších teroristů amerického ministerstva zahraničí a byla na něj vypsána odměna pět milionů dolarů. Hapilonovi přišla na pomoc ozbrojená skupina Maute a islamisté město obsadili.

Armáda poté zahájila nálety na město a pozemní ofenzivu, dobýt Marawi zpět se jí ale podařilo až po pěti měsících. Při říjnové vojenské operaci v Marawi byl zabit i Hapilon.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář