Finská politička uvedla, že západní kultura se stává nepřátelská vůči křesťanství. Obává se o svobodu slova

Finská politička Päivi Räsänenová, stíhaná za to, že vyjádřila své konzervativní křesťanské přesvědčení o manželství a sexualitě, se domnívá, že „silná nenávist ke křesťanským hodnotám“ v západní společnosti způsobí, že mnozí křesťané budou cenzurovat své názory, aby byli společensky přijatelní.

Bývalá ministryně vnitra, která již téměř tři desetiletí působí ve finském parlamentu, byla jednou z několika světových osobností, které minulý týden vystoupily na každoročním Mezinárodním summitu o náboženské svobodě ve Washingtonu.

SOUVISEJÍCÍPäivi Räsänenová je nevinná. „Jsem vděčná Bohu i lidem,“ řekla 

Cílem akce je zvýšit „povědomí veřejnosti a politický vliv pro mezinárodní hnutí za náboženskou svobodu. Summit vede bývalý velvyslanec pro mezinárodní náboženskou svobodu Sam Brownback, který vedl podobné akce v sídle ministerstva zahraničí během Trumpovy administrativy.

List Christian Post informuje, že v březnu byla Räsänenová zproštěna obvinění z nenávistných projevů za to, že opakovaně sdílela své přesvědčení, že manželství by mělo být mezi mužem a ženou. Její právní bitva však pokračuje, neboť obžaloba se proti rozsudku odvolala.

Dvaašedesátiletá politička, které hrozí až šest let vězení, přičítá své stíhání tomu, že se Finsko stává „postkřesťanskou zemí“, kde „křesťanské hodnoty jsou menšinové“.

„Změna je tak rychlá, že je těžké pochopit, co se děje,“ řekla podle CP. 

Jako manželka luteránského pastora a bývalá předsedkyně finských křesťanských demokratů se Räsänenová domnívá, že křesťanské hodnoty jsou „terčem“ trestních řízení v rámci „zpochybňování křesťanských hodnot“, které je nyní „v naší společnosti velmi viditelné“.

Räsänenová trvá na tom, že vůči homosexuálům nechová žádnou zášť, a naznačila, že nenávistí se ohánějí ti, kdo ji obviňují z praktikování nenávistných projevů.

„Všichni jsme hříšníci a potřebujeme Ježíše. Ale myslím, že v současné době je v naší společnosti velká nenávist vůči křesťanským hodnotám,“ řekla Räsänenová. „Pokud mluvíte o genderových otázkách – že existují dvě pohlaví nebo že manželství patří jedné ženě a jednomu muži – vzbuzuje to v naší společnosti nenávist vůči vám,“ poznamenala pro Christian Post. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Räsänenová řekla CP, že ji „nikdy nenapadlo“, že by mohla čelit trestnímu stíhání za vyjádření podpory „klasickým křesťanským doktrínám o manželství a sexualitě“, protože po celou dobu svého působení v parlamentu otevřeně hovořila o svých „křesťanských hodnotách“ a přesvědčení o „manželství a posvátnosti lidského života“.

„Na mé víře a přesvědčení se nic nezměnilo, ale najednou jsem se kvůli této nenávisti cítila jako zločinec,“ uvedla. 

„Svět se změnil,“ konstatovala. „Myslím, že mé přesvědčení se nezměnilo, ale svět se velmi rychle změnil ve Finsku a myslím, že i v jiných západních zemích, postkřesťanských zemích.“

SOUVISEJÍCÍ – Räsänenová : Nyní je čas zkusit probudit ty spící a nevyskočit z potápějící se lodi

Räsänenová popisuje tento kulturní posun jako „velmi znepokojivý“ a domnívá se, že křesťané se musí „probudit, aby viděli, co se děje“, protože její zkušenosti dokazují, že „je pro křesťany stále obtížnější“ veřejně vyjadřovat svou víru.

„Obávám se, že to vede k určitému druhu autocenzury. Pokud jste označeni za konzervativního křesťana, brání to vaší kariéře nebo společenskému přijetí,“ prohlásila. „Takže tyto druhy problémů jsou ve finské společnosti velmi aktuální.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. července 2022 Foto: Facebook –

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Bohužel, toto téma není živnou půdou pro křesťanské intelektuály. Zde není příležitost k vyniknutí a poměření své intelektuální zdatnosti, ale právě naopak. Trvat na skutečných křesťanských hodnotách se jeví jako primitivní, diskvalifikační a patrně i sebezničující, zejména pro nastupující trend jednotné svobody a lásky. Té jednoty, která je realizována a dobývána jak jinak, než onou svobodou a láskou.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář