Päivi Räsänenová je nevinná. „Jsem vděčná Bohu i lidem,“ řekla 

Finský soud zamítl všechna obvinění z nenávistných projevů vznesená proti poslankyni parlamentu Päivi Räsänenové a biskupovi Juhanu Pohjolovi z finské evangelické luteránské misijní diecéze kvůli jejich náboženskému přesvědčení, že manželství je svazek mezi jedním mužem a jednou ženou.

Tříčlenný senát okresního soudu v Helsinkách ve středu jednomyslně rozhodl, že vláda by neměla vykládat „biblické pojmy“.

Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že výroky bývalé ministryni vnitra a předsedkyně Křesťanskodemokratické strany nepředstavovaly nenávistné projevy, i když mohly urazit členy LGBT komunity.

Soud nařídil obžalobě uhradit soudní výlohy spojené s procesem.

SOUVISEJÍCÍZačal soud s finskou političkou, Räsänenová přišla s Biblí v ruce

Portál Christian Post informuje, že Räsänenová řekla, že po zproštění všech obvinění cítila, jak jí z ramen spadla všechna ta tíha. Doufá, že tento rozsudek pomůže „ostatním, aby nemuseli projít stejnou zkouškou“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Ulevilo se mi. Jsem šťastná a vděčná Bohu a všem lidem, kteří mě podporovali,“ prohlásila podle Christian Post Päivi Räsänenová na středeční tiskové konferenci.

Organizace Alliance Defending Freedom International, která zastupovala Pohjolu a Räsänenovou, ve středečním prohlášení uvedla, že okresní soud potvrdil právo na svobodu projevu.

Räsänenová a Pohjola čelili stíhání za napsání a vydávání brožury z roku 2004 o manželství a sexualitě, která vycházela z tradičního křesťanského pohledu. 

SOUVISEJÍCÍ – Päivi Räsänenová: Soudu se nebojím, jsem odhodlaná bránit své křesťanské přesvědčení

Obžaloba je obvinila z podněcování k nenávisti vůči skupině lidí. Biskup loni na tiskové konferenci vysvětlil, že byli obviněni ze sdílení „názorů urážejících homosexuály jako skupinu na základě jejich sexuální orientace“.

Kromě brožury čelila Räsänenová trestnímu stíhání za tweet z roku 2019, ve kterém kritizovala vedení finské luteránské církve za podporu pochodu pro práva LGBT osob a za sdílení svého přesvědčení o homosexualitě v rozhlasovém pořadu.

Paul Coleman, výkonný ředitel ADF International, ocenil rozhodnutí soudu jako důležité „pro základní právo na svobodu projevu ve Finsku“.

Schopnost lidí „sdílet své přesvědčení bez strachu z cenzury“ popsal jako „základ každé demokratické společnosti,“ píše Christian Post. 

„Ani na vteřinu jsem nevěřila, že jsem se ve svých spisech a prohlášeních dopustila něčeho nezákonného,“ řekla finská politička. Domnívá se, že „prokurátor se pravděpodobně proti rozsudku odvolá.“

„Pokud se to stane, jsem připraven bránit svobodu slova a náboženského vyznání u všech nezbytných soudů, v případě potřeby také u Evropského soudu pro lidská práva,“ řekla Päivi Räsänenová.

Poslankyně ocenila mezinárodní pobouření, které se jí dostalo po loňském obvinění. Řekla, že mezinárodní zájem o její případ pochází z překvapení, že „zpochybňování svobody slova je možné v zemi jako Finsko“, která má mezinárodně „dobrou pověst“. Věří, že mnozí na celém světě věří, že pokud by k takovému stíhání mohlo dojít ve Finsku, „totéž je možné kdekoli“.

SOUVISEJÍCÍ – Räsänenová : Nyní je čas zkusit probudit ty spící a nevyskočit z potápějící se lodi

„Všechny mé spisy a prohlášení, která jsou předmětem vyšetřování, jsou spojeny s biblickým učením o manželství muže a ženy, stejně jako s učením apoštola Pavla o hříchu,“ řekla podle Christian Post. „Názory, kvůli kterým jsem byla obviněna, se neodchylují od takzvaného klasického křesťanství a ani můj pohled na manželství se neodchyluje od oficiálního učení finské evangelické luteránské církve.“

Coleman citoval z 28stránkového rozhodnutí helsinského okresního soudu, kde tříčlenný senát rozhodl, že „okresní soud se domnívá, že cílem brožury nebylo urážet homosexuály, ale bránit koncept rodiny a manželství mezi mužem a ženou.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. března 2022 Foto: Facebook – Räsänenová

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář