Päivi Räsänenová: Soudu se nebojím, jsem odhodlaná bránit své křesťanské přesvědčení

Malá Päivi Räsänenová byla jednoho dne na cestě do nedělní školy, když uviděla zástupce ředitele místní věznice, jak na kole jede do práce. Jako pětiletá dívka ho zastavila.

„Miluješ Ježíše?“ zeptala se. „Nemůžeš se dostat do nebe, pokud nevěříš v Ježíše,“ popsala svou vzpomínku na dětství pro magazín Decision finská politička. 

Muž vypadal zmateně, ale pokračoval v cestě do práce. Později kontaktoval Päiviinu matku – v malé vesnici Konnunsuo, kde každý pozná každého – a požádal ji, aby zvážila, zda by Päivi nevzala z nedělní školy, „aby úplně neztratila rozum“.

SOUVISEJÍCÍRäsänenová : Nyní je čas zkusit probudit ty spící a nevyskočit z potápějící se lodi

Její matka nebyla nijak zvlášť zbožná, ale dovolila Päivi pokračovat v nedělní škole, kde její víra v Ježíše Krista postupně rostla. Během těch let Päivi požádala Ježíše, aby vstoupil do jejího srdce a vedl její cestu života.

„První křesťané se nevzdali své víry ve lvích jámách; proč bych se v soudní síni měla vzdát té své?“—Päivi Räsänenová

„Ježíš vyslyšel mou modlitbu a byl věrný,“ říká nyní 62letá babička, která 26 let sloužila ve finském parlamentu, ale kvůli svému biblickému přesvědčení o manželství a sexualitě jí hrozí vězení.

Její otec pracoval jako správce ve věznici v Konnunsuo. „Témata dobra a zla, zločinu a trestu, zákona a milosti byla součástí mého každodenního života,“ vzpomíná pro Decision Räsänenová. Během svého dětství si vzala k srdci rady, které slyšela, aby každý den začínala Božím slovem. Od té doby věrně čte Bibli.

Během svých let dospívání doufala, že bude pracovat ve výzkumu, protože ji inspirovala autobiografie francouzské vědkyně Marie Curie. Když v roce 1978 začala studovat na vysoké škole, zvolila si medicínu před matematikou a fyzikou.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Na lékařské fakultě v Helsinkách se potýkala s pocity viny kvůli své neschopnosti žít podle Božích měřítek v Bibli. Útěchu však našla v Římanům 3,10: „Nikdo není spravedlivý, ani jeden.“ Uvědomila si, že každý člověk bez Krista je nenaplněný a že spasení přichází pouze z Boží milosti. Pokračovala ve vedení misijní práce mezi studenty, když chodili od dveří ke dveřím, aby lidem vyprávěli o Ježíši, a účastnila se misijních cest do zahraničí.

Jako studentka medicíny se Räsänenová rozhodla, že se nikdy nebude podílet na potratech, a po zahájení své lékařské praxe v roce 1984 se její přesvědčení jen upevnilo. Účastnila se veřejných debat o potratech, psala knihy, přednášela a organizovala diskusní panely.

Nakonec nabyla přesvědčení, že v politice může udělat o mnoho více než v medicíně. V roce 1995 byla zvolena do finského parlamentu.

„Ochrana života nenarozených dětí byla mojí nejvyšší prioritou jako poslankyně,“ řekla Decision. „To byl důvod, proč jsem šla do politiky. Chtěla jsem také ovlivnit příčiny sociálních problémů.“

SOUVISEJÍCÍRuští evangelikálové a američtí republikáni podpořili finskou političku

V letech 2011 až 2015 sloužila jako finská ministryně vnitra a v letech 2004 až 2015 byla předsedkyní strany Křesťanských demokratů a vždy otevřeně hovořila o své křesťanské víře a hodnotách. Ale ačkoli během své kariéry v parlamentu čelila kvůli své víře časté kritice, netušila, co se stane v červnu 2019.

„Zveřejnila jsem tweet s dotazem na vedení mé církve, která se přihlásila k podpoře Pride,“ řekla. „Základním obsahem tweetu byla fotografie z Bible, Římanům 1,24-27.“

Generální prokurátor obvinil Räsänenovou z „etnické agitace“ proti menšinové skupině. Kromě tweetu vláda poukázala na brožuru, kterou napsala v roce 2004, nazvanou „Muže a ženu je stvořil“ a rozhlasový rozhovor, v němž se diskutovalo o tom, co by si Ježíš myslel o homosexuálech. Za každé obvinění jí v případě odsouzení hrozí pokuta nebo trest odnětí svobody až na dva roky.

„Byla jsem velmi překvapena, dokonce šokována rozhodnutím generálního prokurátora podat obvinění,“ říká Räsänenová. „Být obviněna z trestného činu za to, že jsem vyjádřila své hluboce zakořeněné přesvědčení, v zemi, která má tak hluboké kořeny ve svobodě projevu a vyznání, mi připadá neskutečné.“

Räsänenová se nehodlá vzdát. Žena, která se jako pětiletá pokusila přivést vězeňského úředníka ke Kristu, je neochvějná ve svém odhodlání a její hlavní motivací je stále vidět lidi, jak přicházejí ke spáse.

„Čekám na soudní řízení s celkem klidnou myslí a věřím, že Finsko bude respektovat svobodu projevu a náboženského vyznání zakotvenou v základních právech a mezinárodních úmluvách,“ říká. „Neustoupím ze svého přesvědčení založeného na Bibli a jsem připravena bránit svobodu slova a náboženství u všech nezbytných soudů. Ale i když nevyhraji, myslím si, že celý tento řetězec událostí je součástí mého povolání křesťanského influencera.“

Křesťané po celém světě posílali povzbudivé zprávy a Räsänenová uvádí, že mnoho křesťanů ve Finsku se probudilo k potřebě bránit víru a náboženskou svobodu. Její manžel Niilo, který je ředitelem finské Lutheran Mission Bible College; a pět dospělých dětí, byli po celou dobu oporou. „Bylo uklidňující se společně modlit a jsem vděčná, že mě všechny mé děti povzbuzovaly, abych zůstala silná a nevzdávala se, když čelím odporu,“ říká pro časopis Decision Räsänenová.

Křesťany žádá, aby se modlili, aby ve Finsku zvítězilo právo a spravedlnost, aby se křesťané nebáli promluvit v těchto náročných časech a aby její případ vytvořil pozitivní precedens pro budoucnost ohledně křesťanů a jejich práva vyjadřovat svou víru na veřejnosti.

„Sama se modlím, abych byla schopna moudře odpovídat soudu a médiím,“ dodává, „protože tento případ vyvolává velký zájem veřejnosti. Modlím se také, aby tento případ otevřel příležitosti k šíření evangelia a poselství Ježíše, usmířovatele našich hříchů.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. ledna 2022 Foto: Facebook – Päivi Räsänenová

Tags: ,,,,,,,

4 Komentáře

 1. Karel Krejčí

  Mnozí křesťané zcela logicky odmítají přijmout autenticitu Římanům 1:24-27. Pokud totiž trváme na skutečnosti, že žijeme zde pouze jeden život a dost, pak ony verše postrádají logiku příčin a důsledků nebo pochybnost, proč vlastně jsou součástí Písma. Stejně tak jsou však realitou i verše Římanům 3:10, že nikdo není spravedlivý, ani jeden. Nikdo se nemůže nad nikoho povyšovat. Je to otázka svědomí každého jednotlivce co hlásá, co odmítá, co deformuje … Nikdo nejsme bez hříchu.

  Odpověď
  • Tak jsem si je přečetl a nikde nevidím nedostatek logiky příčin a důsledků. Možná je problém v tom, že oddíl byl citován bez kontextu a začíná slovem „proto…“. Proč neboli „ta příčina“ je v předchozích verších 21-23.

   Odpověď
   • Karel Krejčí

    Máte pravdu. Patrně si ale nerozumíme. Naopak, já jsem se již mnohokrát v různých komentářích zmínil, že pokud nějakou událost, děj, nemoc atd., vytrhneme z kontextu nejednoduché životní pouti, protože věříme pouze v jeden život, pak se ocitáme ve slepé uličce a nezbyde nám jen bezradně „pokrčit rameny“ a konstatovat – asi to tak prostě mám být nebo to možná tak chtěl Bůh. Zatím jsem se zde nesetkal, že by někdo sdílel tuto realitu. Jednodušší je s uvedenými verši se sice seznámit (abychom se mohli označit za znalce Bible), ale rozhodně neakceptovat, protože nás se samozřejmě týkat nemohou – my žádnou minulost nemáme. Prostě se narodíme s neposkvrněnou duší.

    Odpověď
    • Karel Krejčí

     Tragikomické mezi křesťany však je, že přesvědčení Rasanenové o pravdě a realitě uvedených veršů je tak skálopevné, že je odhodlána beze strachu obhajovat jejich pravdivost před soudem a spoléhá na vedení Duchem svatým. Tím Duchem, který je součástí Boží trojice. Snad si konečně věřící uvědomí, na kterém břehu stojí ta, která obhajuje pravdu Stvořitele a na kterém stojí ti, co obhajují pravdu buď svojí nebo tu nekonfliktní – jednoduše převzatou, byť od sebevěhlasnějších autorit.

     Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář