Začal soud s finskou političkou, Räsänenová přišla s Biblí v ruce

Bývalá finská ministryně vnitra stanula v pondělí před soudem za své komentáře na adresu homosexuálů, které byly podle ní založeny na Bibli.

Žalobci viní Päivi Räsänenovou ze tří komentářů, včetně tweetu z roku 2019, který zobrazuje verše z Bible.Ona svou vinu popírá a tvrdí, že si za svými slovy stojí.

Zpravodajský web BBC připomíná, že případ je považován za test, zda osobní náboženské přesvědčení může ospravedlnit kontroverzní vyjadřování svých názorů.

SOUVISEJÍCÍ – Päivi Räsänenová: Soudu se nebojím, jsem odhodlaná bránit své křesťanské přesvědčení

Finský státní zástupce při oznámení obvinění v dubnu loňského roku uvedl, že Räsänenová učinila komentáře, které by mohly způsobit nesnášenlivost, pohrdání a nenávist vůči homosexuálům.

Obvinění se týkají komentářů, které učinila při třech různých příležitostech: v článku publikovaném online, v rozhlasovém rozhovoru a v tweetu z roku 2019, který obsahoval fotografii úryvku z Bible.

Soud bude muset podle BBC rozhodnout, zda lze citování Bible v některých případech ve Finsku považovat za trestný čin.

Podle žalobců článek, který byl zveřejněn v roce 2004, popsal homosexualitu jako poruchu psychosexuálního vývoje.

Politička, která byla finskou ministryní vnitra v letech 2011-2015, dorazila v pondělí k soudu s Biblí a řekla, že je její „ctí, hájit svobodu slova a vyznání“.

SOUVISEJÍCÍ – Räsänenová : Nyní je čas zkusit probudit ty spící a nevyskočit z potápějící se lodi

„Doufám, že dnes bude jasné, že si nepřeji urazit žádnou skupinu lidí, ale jde o spásu lidí pro věčný život,“ pokračovala.

Žalobci však tvrdí, že její výroky porušují rovnost a důstojnost homosexuálů, a proto překračují meze svobody slova a náboženského vyznání.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

U soudu v pondělí tvrdili, že případ by měl vycházet ze sekulárního právního systému, nikoli ze spisů Bible. Ačkoli by obvinění proti Räsänenové mohla technicky vést k trestu odnětí svobody, žalobci však požadují, aby dostala pokutu v poměru k jejímu příjmu.

Luteránský biskup Juhana Pohjola, který patří k nezávislé konzervativní luteránské církvi, čelí také obvinění za zveřejnění jednoho z článků finské političky.

Finsko má asi 5,5 milionu obyvatel. Finská evangelická luteránská církev je jednou ze dvou národních církví v zemi a uvádí, že má asi 4 miliony členů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. ledna 2022 Foto: Facebook – Päivi Räsänenová

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. Sekulární právní řád je co? Že se smí zabíjet a krást? Každý bude mít takový řád, jaký mu vyhovuje.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář