Finské soudy obnovily proces s političkou kvůli jejím křesťanským názorům 

Helsinský odvolací soud vyhověl stížnosti státního zástupce a znovu otevře případ křesťanské političky Päivi Räsänenové a biskupa Pohjoly.

Räsanenová i biskup Pohjola byli obviněni z nenávistných projevů za to, že se na sociálních sítích a v brožuře podělili o své názory na manželství a sexuální etiku.

V březnu však soud jednomyslně rozhodl o zrušení všech obvinění proti nim s odůvodněním, že „okresnímu soudu nepřísluší vykládat biblické pojmy“.

SOUVISEJÍCÍRäsänenová: Víra v Boha je základem mého života. Chci tyto hodnoty bránit 

Soud pak nařídil obžalobě zaplatit více než 60 000 Eur na soudních nákladech. Nicméně obžaloba se proti verdiktu okresního soudu odvolala. Prokuratura požaduje pokuty ve výši desítek tisíc eur a trvá na tom, že publikace Räsänenové a Pohjoly by měly být cenzurovány.

Tuto žádost nyní přijal helsinský odvolací soud, což znamená, že případ bude znovu otevřen.

Päivi Räsänenová v rozhovoru pro ADF uvedla: „Po mém úplném zproštění viny u soudu jsem zděšena, že státní zástupce neskončil s touto kampaní proti mé osobě, a přesto může rozhodnutí státního zástupce podat odvolání vést k tomu, že se případ dostane až k nejvyššímu soudu, což nabízí možnost zajistit pozitivní precedens pro svobodu projevu a náboženství pro všechny finské občany.“

„Také jsem ráda, že toto rozhodnutí povede k diskusi o biblickém učení ve společnosti. Jsem připravena hájit svobodu slova a náboženství u všech potřebných soudů. V případě potřeby až u Evropského soudu pro lidská práva,“ uzavřela.  

Britský portál Premier dodává, že podle všeho případ nezačne dříve než na podzim nebo až někdy v roce 2023.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. června 2022 Foto: Facebook – Räsanenová

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář