Firmy kvůli antisemitismu pozastavují reklamu na síti X, Musk chystá žalobu

New York – Firmy Apple, Disney, Warner Bros Discovery či Lionsgate pozastavily marketing na platformě X. Reagují tak na protižidovský příspěvek, který na platformě sdílel její majitel Elon Musk. Informuje o tom agentura Reuters a server listu The New York Times (NYT). Musk dnes uvedl, že společnost X Corp zažaluje organizaci Media Matters a další subjekty, které podle něj na platformu X zaútočily.

Organizace Media Matters tento týden uvedla, že zjistila, že inzeráty některých velkých společností, například od firem IBM a Apple, se na síti X objevují u příspěvků s antisemitským obsahem. Firmy následně začaly reklamu na síti X pozastavovat.

SOUVISEJÍCÍ Evangelikálové se připojili ke 100 000 protestujících proti antisemitismu v Paříži

„Jakmile se v pondělí otevře soud, X Corp podá termonukleární žalobu na Media Matters a všechny, kteří se podíleli na tomto podvodném útoku na naši společnost,“ napsal dnes Musk na síti X. Zveřejnil tam i prohlášení, podle kterého organizace Media Matters zkresluje skutečnou situaci na síti X ve snaze „podkopat svobodu slova a uvést inzerenty v omyl“.

Musk ve středu reagoval na příspěvek, podle kterého Židé podporují „nenávist vůči bělochům“. „Říkáš přesně pravdu,“ napsal k postu podnikatel.

Jeho krok kritizoval mimo jiné Bílý dům, podle něhož je „nepřijatelné opakovat ohavnou lež, která stojí za nejsmrtelnějším aktem antisemitismu v americké historii“. Odkazoval tak na konspirační teorii rozšířenou mezi neonacisty, podle které mají Židé tajný plán na podporu nelegální imigrace do západních zemí s cílem podrýt autoritu tamní bílé většiny. Na tuto konspirační teorii se odkazoval mimo jiné Robert Bowers, pachatel útoku na pittsburskou synagogu z roku 2018, při němž zemřelo 11 věřících.

Ve čtvrtek svou reklamu na platformě X pozastavil technologický gigant IBM a teď ho následovaly další společnosti.

Platformu X, dříve známou jako Twitter, převzal Musk loni v říjnu. Za jeho působení se mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, což podle kritiků otevřelo cestu k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Síť se kvůli oslabenému moderování obsahu už dříve potýkala s odchodem inzerentů.

Spory a kontroverze v občanské i diplomatické rovině celosvětově v posledních týdnech vyvolala válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, které 7. října z Pásma Gazy zaútočilo na izraelské území. Tento výpad si vyžádal na 1200 obětí, Izraelci v reakci zahájili masivní útok na Gazu. Na tomto území od té doby přišlo podle palestinských úřadů o život přes 12.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. listopad 2023 Foto: Wikimedia Commons – Elon Musk

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář