Francis Collins: Evangelikálové se stali obětí dezinformací, mnozí za to zaplatili životem

Mnoho bílých evangelikálů, řekl bývalý šéf Národního zdravotnického institutu, se stalo ‚obětí dezinformací, lží a konspirací, které se šíří všude kolem, zejména na sociálních sítích a některé z nich v televizi‘.

Bývalý ředitel Národního zdravotnického institutu řekl, že má „zlomené srdce“ kvůli tomu, že více jeho kolegů bílých evangelikálů nedostalo vakcíny proti covidu.

SOUVISEJÍCÍ – Americký genetik Francis Collins získal Templetonovu cenu

„V podstatě mi zlomilo srdce za okolností, kdy byly jako odpověď na modlitbu vyvinuty vakcíny, které se ukázaly být mnohem lepší, než jsme se odvážili doufat,“ řekl v rozhovoru pro Religion News Service.

„A přesto na ně stále není pohlíženo jako na něco, na čem má zájem podílet se mnoho bílých evangelikálů, a v důsledku toho umírají lidé.“ 

Collins je zakladatelem a vedoucím pracovníkem společnosti BioLogos, která se snaží podporovat integraci „přísné vědy“ s křesťanskou vírou. Spolu s prezidentkou BioLogos Deborah Haarsma, astronomkou, hovořili s novináři na středečním webináři s názvem „Víra a věda ve věku tribalismu“.

Collins odstoupil v prosinci po 12 letech ve funkci ředitele NIH a stále provozuje vládní výzkumnou laboratoř. V rozhovoru po RNS řekl, že mnoho bílých evangelikálů se stalo „obětí dezinformací, lží a konspiračních teorií, které se šíří všude kolem, zejména na sociálních sítích a některé z nich v televizi“.

„Dívám se na sebe a ptám se: ‚Neselhal jsem ve své roli veřejného komunikátora?‘,“ poznamenal. Haarsma řekla, že chápe, že určitý odpor vůči vakcínám nemá nic společného s evangelikalismem.

„Existují lidé, kteří byli jednou očkováni a měli špatnou reakci, takže nechtěli druhou dávku,“ řekla ve společném rozhovoru s Collinsem. „A ráda bych jim vysvětlila, že další dávka vám může opravdu pomoci a nemusíte mít opět špatnou reakci.“

Její organizace má online zdroje o pandemii – včetně půlmilionkrát zhlédnutého článku o křesťanech a očkování z února 2021–a vyvinula osnovy víry a vědy pro křesťanské středoškoláky a domácí vzdělávání.

Nedávná studie zveřejněná Národní akademií věd ukazuje, že poté, co někteří neočkovaní křesťané slyšeli podpůrné stanovisko k vakcinaci od expertů, kteří sdíleli jejich náboženské přesvědčení – včetně Collinse a BioLogos – řekli, že se hodlají naočkovat. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Francis Collins

Tags: ,,,,

7 Komentáře

  1. To je nepravdivé a rasistické prohlášení od Collinse (viz anglické zdroje níže). Pravda vychází pomalu najevo a on bude spolu s Faucim vyšetřován, dříve či později. A pak bych docela rád jednou slyšel své přátele, kteří jejich dezinformacím podlehli, včetně kazatelů a křesťanských spolupracovníků. Něco o tom, kdo uvedl v pohanění evangelium. Zásadní je článek od Drehera, který mi mluví z duše v tom, že kazatelé a církve se k otázkám Covidu a očkování neměli co vyjadřovat a proč.

    Odpověď
  2. Děkuji za laskavá slova.Ten článek je docela objektivní. Budu rád, když mi napíšete, v čem se konkrétně mýlím. Fauci a Collins svými postoji zapříčinili mnoho zlého na mnoha lidech. K jejich největším proviněním patří razatní, arogantní a neomluvitelné umlčování jiných vědců, kteří nesdíleli jejich názory.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář