Francouzský soud nařídil, odpojení těžce postiženého muže od jídla a vody

Paříž – Nejvyšší soud ve Francii došel k závěru, že dodávání jídla a vody může být zastaveno pro těžce zdravotně postiženého muže, který byl uměle vyživován více než 10 let.

Dvaačtyřicetiletý Vincent Lambert může být odpojen od podpory života. Toto je konečné rozhodnutí, proti kterému nemůže být odvolání, tvrdí BBC.

To znamená, že Lambertovi rodiče vyčerpali všechny právní možnosti ve svém dlouhotrvajícím boji o udržení syna při životě.

„V jakémkoli jiném kontextu je zabití hladem a dehydratací považováno za zločin proti lidskosti,“ řekla v prohlášení z 28. června Alexandra Snyderová, výkonná ředitelka organizace Life Legal, která obhajuje zranitelné a utlačované osoby, uvádí Catholic Herald.

„Přesto ve Francii, stejně jako ve Spojených státech, běžně ukládáme tento typ mučivé smrti lidem, kteří jsou postiženi. To se ale musí zastavit. Zdravotní postižení by nemělo být trestáno smrtí.“

Eutanazie je ve Francii nezákonná. Zákon z roku 2005 však umožňuje lékařům upustit od používání „disproporcionálních“ léčebných postupů „bez jiného efektu než umělého udržení života“.

Dvaačtyřicetiletý muž je těžce postižený již více než 10 let po dopravní nehodě v roce 2008.

Vatikánští představitelé podle Catholic Herald minulý měsíc odsoudili zastavení přísunu tekutin a potravy pro Lamberta.

Ve společném prohlášení z 21. května kardinál Kevin Farrell a arcibiskup Vincenzo Paglia řekli, že přerušení dodávávní stravy a hydratace znamená „vážné porušování zákonů o důstojnosti osoby.“

V roce 2015 Evropský soud pro lidská práva schválil zastavení přísunu podpory pro Lamberta a argumentoval rozhodnutím, že možnost zastavit jeho intravenózní výživu neporušuje evropské zákony.

Papeže Františka oslovil Lambertův případ v dubnu 2018. Požádal tehdy o modlitby pro lidi, jako je Lambert, „kteří žijí občas po dlouhou dobu ve vážném stavu nemoci.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 1. července 2019 Foto: Vincent Lambert (Facebook)

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář