František pokřtil v Sixtinské kapli šestnáct dětí

Papež František pokřtil v Sixtinské kapli šestnáct dětí během mše na slavnost Křtu Páně a připomněl odpovědnost všech, kteří jim mají pomoci zachovat si křesťanskou identitu po celý život.

Při slavení ranní mše v majestátní kráse Sixtinské kaple papež František osobně udělil svátost křtu šestnácti nemluvňatům, devíti holčičkám a sedmi chlapcům, kteří jsou dětmi vatikánských zaměstnanců. Dnešní slavnost připomíná svátek, který je věnován Ježíšovu křtu v řece Jordán.

SOUVISEJÍCÍPapež František odsoudil násilí při nepokojích v Kazachstánu

Papež František ve své krátké homilii pronesené bez předem připraveného textu řekl, že dnes tyto děti získají svou křesťanskou identitu prostřednictvím svátosti křtu, která se dnes uděluje. A úlohou rodičů a kmotrů je pomoci jim tuto křesťanskou identitu prohloubit a uchovat po celý život. Je to každodenní úsilí a závazek, dodal papež a zdůraznil, že je důležité pomáhat dětem růst v daru světla, které dnes přijímají.

Papež připomněl liturgický hymnus k tomuto svátku Křtu Páně a popsal, jak se v něm vypráví o tom, jak izraelský lid šel k Jordánu s nohama bosýma a duší zcela obnaženou na znamení naší potřeby Boha a toho, že se od něj chceme nechat očistit. Stejně tak jsou zde dnes tyto děti, poznamenal, připraveny přijmout od Boha ospravedlnění a sílu jít v životě kupředu s pomocí svých rodičů a kmotrů, kteří mají odpovědnost za to, aby jim pomohli uchovat si křesťanskou identitu.

V závěru papež povzbudil rodiče budoucích křtěnců, aby své děti udržovali v teple, protože v Sixtinské kapli může být v zimních měsících poměrně chladno, a aby se u nich cítili jako doma, kojili je a aby si uvědomili, že pokud děti hromadně pláčou, je to také výrazem toho, že jejich duch je ve společenství se všemi přítomnými.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 10. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Sixtinská kaple

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář