Gang na Haiti unesl devět lidí, včetně francouzského kněze a jeptišky

Port-au-Prince – Zločinecký gang na Haiti unesl v neděli devět lidí, včetně dvou Francouzů, informovala o tom v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním na haitskou biskupskou konferenci. Mezi unesenými je i pět knězů a dvě jeptišky. Únosci požadují milion amerických dolarů (asi 22 milionů Kč), uvedla agentura EFE. S odvoláním na anonymní zdroj také napsala, že vládní činitelé jednají s únosci o propuštění zadržovaných.

Únos se odehrál v neděli ráno asi 13 kilometrů od haitské metropole. Francouzskými občany mezi unesenými je jeptiška a kněz.

Počty únosů v tomto chudém karibském státě, zmítaném také už několik let protivládními protesty, v posledních měsících výrazně vzrostly. Ozbrojené gangy unášejí kohokoli – pouliční prodejce, studenty, policisty, jeptišky, kněze. Stovky lidí před narůstajícím násilí utíkají do sousední Dominikánské republiky.

SouvisejícíACHO připomíná ničivé zemětřesení na Haiti výstavou fotografií

Nedělní únos se stal v obci Croix-des-Bouquets, kde na konci února uteklo čtyři sta trestanců z místní věznice. Při hromadném útěku, který rovněž dokládá sílící vliv gangů v oblasti, zemřelo 25 lidí, včetně ředitele věznice, několika policistů i místních obyvatel.

Kromě násilí a chudoby zmítá Haiti v posledních měsících i politická krize. Opozice začátkem února jmenovala svého prozatímního prezidenta, protože podle ní skončil mandát současné hlavy státu Jovenela Moiseho. Ten ale tvrdí, že mu mandát končí až za rok; v tom s ním souhlasí například i USA či Organizace amerických států (OAS). Vláda se nyní snaží uspořádat referendum o změně ústavy, které plánuje na červen. V září by se v zemi měly konat prezidentské a parlamentní volby.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Haiti

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář