Graubner: Cyril a Metoděj položili kulturní i právní základy společnosti

Velehrad – Slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj položili v 9. století kulturní i právní základy české a moravské společnosti, na kterých se stále staví. Novinářům to na cyrilometodějské slavnosti ve Velehradě na Uherskohradišťsku řekl pražský arcibiskup Jan Graubner. Do Velehradu, kde v úterý dopoledne jedna z největších církevních událostí v zemi vyvrcholila mší svatou na prostranství před tamní bazilikou, dorazily tisíce poutníků. Dny lidí dobré vůle se na Velehradě konají 23. rokem, zahájeny byly v pondělí.

„Velké věci rostou pomalu a my nejsme schopni si dnes postavit základy společnosti. Ty základy tady byly vybudovány dávno a my na nich stavíme. Základy naší společnosti, řekněme tehdy moravské a později české, nás propojily do křesťanské Evropy,“ uvedl Graubner, podle kterého Cyril a Metoděj přinesli nejen Písmo svaté a křesťanskou kulturu, která je ovšem podmíněna životem podle evangelia. „My rádi vidíme plody kultury, ale chceme-li plody, tak se musíme dívat i na kořeny a podílet se. Ale Cyril a Metoděj tady postavili základy právní pro společnost, a na tom se v zásadě nic velkého měnit nedá. Něco se od té doby vylepšilo, něco se pokazilo, ale ta kontinuita je tady stále,“ podotkl.

SOUVISEJÍCÍKardinál Czerny na Velehradě zmínil válku na Ukrajině i pomoc uprchlíkům

Podle kardinála Michaela Czerného, který na Velehradě sloužil poutní bohoslužbu, byla role Cyrila a Metoděje při šíření křesťanské kultury nezastupitelná. „O svatém Jeronýmovi se často hovoří jako o velkém překladateli bible. Můžeme říci, že ji přeložil pro celou civilizaci, protože ji překládal do latiny. Zatímco svatí Cyril a Metoděj překládali bibli pro místní lidi. Oba druhy překladů potřebujeme, to je jeden z významů slova katolický, že je to pro celý svět, pro všechny,“ řekl novinářům Czerny.

Mise Cyrila a Metoděje položila v druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů. Bratři ze Soluně, které povolal velkomoravský kníže Rostislav, přišli na Velkou Moravu na jaře roku 863. Jejich památka se původně připomínala v březnu, v roce 1863 byla pro české země a Slovensko Piem IX. stanovena slavnost na 5. července.

Česká republika dnes slaví státní svátek připomínají slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, na jejichž odkaz poukazují cyrilometodějské slavnosti ve Velehradě. Zahájeny byly v pondělí a dnes dopoledne vyvrcholily poutní mší na prostranství před velehradskou bazilikou. Po skončení mše ocenila Česká biskupská konference několik významných osobností z různých oblastí veřejného života. Řád sv. Cyrila a Metoděje za přínos křesťanské literatuře, filmové tvorbě a umění obdržel výtvarník a ilustrátor Oldřich Selucký. Děkovné uznání ČBK dostala Anna Staňková za založení přehlídky církevních škol v Odrách. Pamětní medaile ČBK obdrželi Jan Zajíček, Miroslava Večeřová a Josef Šupa, vyplývá z informací na webu ČBK.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jan Graubner

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář