Gruzínka si má odpykat pět dní za mřížemi za útok na ikonu se Stalinem

Tbilisi – Gruzínský soud odsoudil k pěti dnům za mřížemi ženu, která potřísnila barvou pravoslavnou ikonu s vyobrazenímsovětského diktátora Josifa Stalina. Její čin vyvolal minulý měsíc v hlavním městě Tbilisi velké pobouření a protesty, uvedla dnes agentura Reuters. „Nezastraší mě, boj pokračuje a z vězení odhalím nezákonnost!“ prohlásila podle místních médií Nata Peradzeová.

Po vynesení verdiktu policie zadržela odsouzenou aktivistku v jejím domě. Peradzeová během zatýkání označila své uvěznění za úlitbu náboženským radikálům a uvedla, že se hodlá proti verdiktu odvolat, napsal server Gruzija online. Dodal, že aktivistka byla k pěti dnům vězení odsouzena v gruzínské obdobě správního řízení za drobné výtržnictví.

Peradzeová v tbiliské katedrále potřísnila modrou barvou ikonu, která na jednom z vedlejších obrázků zachycuje, jak pozdější ruská světice Matrona Moskevská (občanským jménem Matrona Nikonovová) žehná za druhé světové války Stalinovi, narozenému v Gruzii, zapřisáhlému ateistovi, který v Sovětském svazu potlačil náboženství, poznamenala agentura Reuters. Aktivisté pravoslavné církve a věřící se domáhali, aby úřady stíhaly aktivistku za trestný čin, za který by mohla být odsouzena do vězení na delší dobu, protože podle nich útokem na ikonu urazila věřící.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – Josif Stalin

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář