Halík apeluje na církev, aby se v této kritické době zapojila do pomoci

Tomáš Halík v reakci na kraje žádající lékařské fakulty a zdravotnické školy, aby se zapojily do dobrovolnické služby nemocným, vyjádřil smutek nad tím, že tato prosba nesměřovala také k studentům teologie. Podle katolického kněze je to„příznačné pro naši společnost a její převažující vztah k církvím.“

„Neměli bychom zavdat příčinu k rozšířené představě, že církvím jde v této době zavřených kostelů především o to, jak nahradit vlastním členům chybějící bohoslužby. Církve tu nejsou jen pro své členy, nýbrž pro všechny, zvláště pro potřebné,“ uvádí se v textu zveřejněném na osobní stránce profesora Halíka.

Teolog a spisovatel ocenil snahu těch, kteří se v jarní vlně pandemie zapojili do pomoci v nemocnicích, ale podle Halíka je „nyní však třeba udělat ještě víc.“  Apeluje na představitele církve, aby v této kritické době povzbudili studenty fakult a seminářů, aby se zapojili do dobrovolnické služby v nejen v nemocnicích, ale také i v domovech seniorů, kde lidé trpí nejen nemocí, ale také strachem a samotou.

„Kdo jiný by právě nyní měl stát v přední linii pomoci bližním, projevit konkrétní a účinné formy obětavé lásky, lidské blízkosti, útěchy, povzbuzení a naděje? Může to přinést mnohé plody – předně být pomocí potřebným, avšak zároveň být důležitou přípravou na budoucí povolání ve službě evangeliu a v neposlední řadě znamením pro celou společnost, že církve a křesťané jsou nezastupitelným zdrojem dobra, které je určené všem přes všechny názorové, sociální a politické hranice,“ uvedl na závěr své výzvy Halík.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – Halík

Tags: ,,

2 Komentáře

  1. Ano, tato doba odkryla mnohé, co bylo dlouhodobě zametáno pod koberec a postupně převzato jako životní standard. Vynesla na povrch naší zranitelnost, pýchu a především naše rouhání vůči Bohu. Pan Halík apeluje na praktické projevení lidských vlastností jednoho vůči druhému, abychom naplňovali Boží obraz. Proti tomu jistě nelze nic namítat. Je zde však problém samotného světa, který je svou podstatou vůči Bohu nepřátelský. Nad touto skutečností nelze zvítězit dobročinnými nebo charitativními aktivitami, těmi je možné pouze zmírnit negativní dopady. Toto však není prvotní poslání křesťana. To prvotní poslání tkví v usvědčování tohoto světa z hříchu. Je někdo jiný, koho tím Bůh pověřil? Je někdo jiný, komu dal skutečné znalosti o pravé podstatě tohoto světa? Je někdo jiný, za koho nechal Bůh ukřižovat svého Syna? Od koho pan Halík přebírá odměny …

    Odpověď
  2. Svět už byl z hříchu usvědčen a nastává doba soudu. Tento svět se otevřeně vysmívá jedinému Bohu – Svatému Duchu. A takový hřích je smrtelný a proto tento svět skončí ve věčné smrti – pekle ….ne z boží vůle ale ze svobodné vůle lidí, kteří ve své pyšnosti a hlouposti peklo si zvolí.

    Život je jak mýdlová bublina ta vznikne a jednou zanikne a kdo lpí na duši/bublině tak ztratí život věčný.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář