Halík bude přednášet na bostonské jezuitské univerzitě

Praha – Profesor Halík bude v letošním roce přednášet na jezuitské univerzitě Boston College ve státě Massachusetts. Série pěti jeho přednášek, které se uskuteční v době od 27. ledna do 28. února, ponese název „Křesťanství v Evropě. Hledání identity v postreligiózní a postsekulární době.“ Podle informací na Aktuálně.cz si americká škola začátkem každého roku vybírá jednoho mezinárodně uznávaného profesora.

Vybraný učitel má v souladu s ustanoveními školy pronést sérii veřejných přednášek, zaměřených na aktuální teologické výzvy daného kontinentu, které mají především nastolit nové otázky a nabídnout nové vhledy pro teologické uvažování. Prezentace bude následně zpracována a publikována v knižní podobě.

Podle T. Halíka je sekularizace důležitou, nikoliv však konečnou fází dějin náboženství; sekularizace jako důsledek změny společensko-kulturního kontextu přinesla spíše než oslabení hlubokou transformaci společenské role náboženství.

Profesor Tomáš Halík v listopadu obdržel medaili svatého Jiří udílenou každoročně v Polsku za boj se zlem a vytrvalé konání dobra ve veřejném životě. Halík cenu převzal v Krakově. V minulosti tuto cenu získali například Václav Havel, Adam Michnik, polský premiér Tadeusz Mazowiecki, filozof Leszek Kolakowski nebo astronom a jediný polský nositel Templetonovy ceny Michal Heller.

Halík je filozof, teolog a sociolog. Poté, co absolvoval univerzitu, se v komunistickém Československu nesměl věnovat vědecké činnosti a pracoval jako psychoterapeut pro drogově závislé. V roce 1978 byl tajně vysvěcen na kněze a je považován za jednu z nejdůležitějších postav české podzemní církve.

Po pádu totality působil jako poradce prezidenta Václava Havla a akademický kaplan. Přednášel také na Oxfordu, Cambridge a Karlově univerzitě. Napsal několik desítek knih. Porota se rozhodla ocenit Tomáše Halíka „za boj s drakem idolatrie“, tedy modloslužebnictví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 26, ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Halík

Tags: ,,

4 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář