Halík píše o skandální volbě. „Stydím se za jisté církevní kruhy,“ dodává

Praha – Profesor a teolog Tomáš Halík zareagoval na zvolení nových členů do Rady ČT. Píše o pokusech zničit liberální demokracii a obává se posunu k autoritativnímu režimu. Podle Halíka není možné před těmito kroky ustupovat.

„Skandální volba odborně nekompetentních a politicky zaujatých kandidátů z určitého okraje politického spektra je nebezpečným útokem na jeden ze základních pilířů demokracie – svobodu a stranicko-politickou nezávislost veřejnoprávních médií,“ píše Halík na blogu zveřejněném na stránce Aktuality.cz.

Podle Halíka to odporuje duchu zákona o veřejnoprávních médiích a je proti politické nezávislosti členů mediálních rad. Obává se, že při volbě byla zneužita situace, v níž platí omezení velkých veřejných demonstrací.„Zejména mne znepokojuje volba Hany Lipovské, protože její úzké spojení s Janou Bobošíkovou, komunistickou kandidátkou na prezidenta a zároveň souputnicí klausovských protievropských nacionalistů, vzbuzuje nepříjemné vzpomínky na televizní krizi a ostudnou pseudonormalizační „bobovizi“ před 20 lety; stydím se za to, že tuto osobu pomohly do rady dosadit jisté církevní kruhy,“ pokračoval katolický teolog.

Snahy politiků ANO, KSČM, SPD a Trikolóry podle Halíka ničí liberální demokracii a postupně posouvají republiku „nebezpečným směrem, kterým se vydalo Maďarsko a Polsko, což nesmí zůstat bez odezvy.“

„To vše se děje v době, kdy velmocenská arogance Ruska a Číny, povzbuzená lokajským chováním našich vysokých politických představitelů a stále vzrůstajícími aktivitami jejich páté kolony v naší zemi překročila už všechny meze. Právě ti, kteří nejhlasitěji volají po „suverenitě“ (izolaci) naší země vůči našim spojencům v EU a NATO, nejhorlivěji otvírají vrátka ruským a čínským zájmům na našem území,“ varuje Halík.

Domnívá se, že ani v době pandemie, by tyto kroky neměly zůstat bez odezvy s pokud současná parlamentní opozice není „dostatečně jednotná a akční, musí vzniknout nový schopný politický subjekt.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 29. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,,,

30 Komentáře

  • Neřekl bych, že se jedná o prekérní, ale o tristní situaci. Zvolením tří nových členů Rady ČT získají Miloš Zeman a Andrej Babiš v Radě převahu hlasů ve svůj prospěch. Rozložení hlasů je v tomto článku: https://www.forum24.cz/kdo-je-kdo-v-rade-ceske-televize-babis-zeman-a-okamura-uz-mohou-slavit/ Uvažte, že Miloš Zeman a jemu blízcí lidé se svým nepřátelstvím vůči České televizi ani netají. Uvažte také, že se na vládě bývalého komunisty Andreje Babiše podílí komunistická strana. S komunisty máme zkušenosti z roku 1948 a 1968. Je tedy téměř jisté, že se jako tehdy sbudou snažit Českou televizi ovládnout.

   U Hany Lipovské nejvíce zaráží její odpor vůči Evropské unii. Podle ní ohrožuje suverenitu států. Za První republiky jsme formálně měli naprostou suverenitu a stejně nám k ničemu nebyla. Dějinné zkušenosti ukazují, že důležitější než suverenita je bezpečnost státu. První republika se nedala ubránit, protože jsme zde měli německou pátou kolonu. Dnes jsou naší pátou kolonou komunisté, okamurovci a část ANO – lidé, kteří se netají sympatiemi k totalitní Číně a polototalitnímu Rusku.

   Odpověď
   • Jako byla povinná láska k SSSR, tak je nyní povinná láska k EU? ČT je služkou cizí moci, nulová objektivita. Je potřeba vyčistit ten Augiášův chlív.

    Odpověď
    • Pane Konečný,

     jaké cizí moci ČT slouží? Já o ničem takovém nevím. Soudím, že jste si tuto „informaci“ vycucal z prstu. Kdy už přestanete se svými pomluvami?

     Vás někdo nutí k lásce vůči EU? Po roce 1968 komunisté prováděli prověrky, kde požadovali, aby lidé vyslovovali souhlas s ruskou okupací. V opačném případě hrozila ztráta zaměstnání, snížení mzdy a zákaz studia dětí. Vy pozorujete, že by na vás někdo dělal podobný nátlak? Uznejte, prosím, že jste šlápl úplně vedle.

     Odpověď
     • Pro mně je EU cizí moc, protože jsem nehlasoval pro vstup do tohoto spolku. A zaráží mně, co Vám vadí na tom, že Lipovská nemiluje EU. Přece to je úplně normální. Cizí moc je pro mně NATO, které násilím odtrhlo Kosovo od Srbska. V Německu jsou lidé vyhazováni ze zaměstnání, protože nesouhlasí s migrací. U nás k tomu rozhodně není daleko. Kdo neříká to, co se má říkat, je ve společnosti diskriminován.

 1. Pan Halík je doslova k smíchu. Mluví o nezávislosti ČT. O co jde? Je to prosté. ČT ovládá jedna partička a ta jejich nezávislost je něco jako nedotknutelná vedoucí úloha KSČ. To je ta jejich demokracie – liberální.

  Odpověď
  • Důsledkem vedoucí úlohy KSČ byla poprava 280 nevinných lidí, na hranicích zastřeleno 370 osob, ve věznicích umučeno až 7000 osob a arestováno 250 000 nevinných. Není vám hanba srovnávat komunistické běsnění s ČT?

   Odpověď
   • Počet mrtvých nic nemění na tom, že ČT je propagandistická televize a ne veřejnoprávní. Neměli by lhát, ale otevřeně říci – ano, hájíme zájmy EU a zájmy americké opozice vůči Trumpovi.

    Odpověď
 2. Ano Pan Halík je pokrytec, který mluví o jakési nezávislosti něčeho co nikdy nezávislé nebylo ale bylo prospěšné pro něho a jemu podobné…. Sám jediný Bůh bude soudit tohoto ničemu.

  Odpověď
  • Dokažte, jak měla být ČT Tomáši Halíkovi prospěšná. Pokud to nebudete umět dokázat, měl byste se za svou urážku omluvit.

   Odpověď
   • ČT zcela jasně podporovala Halíka proti Klausovi, jednoznačně mu stranila a tak je to i nyní. O tom nemůže být žádná pochybnost. Tady porušuje ČT zákon. ČT se nemá zapojovat do politiky, ale má dát stejný prostor oběma stranám a to nedělá.

    Odpověď
     • Halík měl mši na půdě ČT během stávky a byl tam ve spacáku ještě Ruml. Halík napomohl k odstranění ředitele Hodače, takže je jasné, že ČT pak s ním byla jedna ruka. Na ČT byl každou chvíli.

    • Pánové Konečný a Realtolteku,

     to, že ČT podporovala Halíka a že je Halík pokrytec, je lež. Buďto svá slova doložte nebo už konečně sklapněte. Svoboda slova není totéž, co svoboda lhaní.

     Odpověď
     • Že Halík bojoval proti Klausovi je nepopiratelné a že totéž dělal Havel a ČT, jakbysmet. O tom nikdo nepochybuje. Tak se prosím nerozčilujte a přijměte tuto realitu. Zbytečně si škodíte.

 3. neměli bychom se za své sourozence v Kristu spíše modlit, než je soudit? měli byste se nejprve zamyslet sami nad sebou. Psáno jest: nesuďte ať nejste souzeni, jakým soudem soudíš, takovým budete souzeni. a nebo také rozsuzujte nejprve sami sebe. Bůh je láska, a kdo nemá Kristova ducha, ten není Jeho. doporučuji každodenní studium písma s pomocí Ducha svatého. Amen.

  Odpověď
  • Pokud někdo obhajuje totalitu, tak je ho třeba laskavě upozornit, že svým jednáním ohrožuje demokracii a umetá cestičku k další totalitě – viz. pirát Kolaja v Bruselu. Je to jeho vlastní hloupost.

   Odpověď
  • agato,

   píšete na adresu Tomáše Halíka: „nesuďte ať nejste souzeni“.

   Zkuste si představit, že by někdo v soudní síni řekl soudci: „nesuďte ať nejste souzen“. Právem by sklidil posměch. Tento příklad názorně ukazuje, že není správné vzít z Písma nějaký citát a použít ho jako argument. To, co Ježíš řekl, platí, ale jen v kontextu celé Bible. Zde Ježíš nabádá, že se nemáme povyšovat nad své bližní. Sami totiž máme své chyby, ale když někoho tvrdě kritizujeme, říkáme tím, že jsme lepší než on, že jsme cosi více než on. To je projev pýchy.

   Ježíš a Jan Křtitel tvrdě kritizovali (soudili) farizeje a zákoníky v židovské veleradě. Oba je nazvali plemenem zmijí (Mat 3,7+Mat 12,34). Byl takto Ježíš v rozporu sám sebou.? Říkal pokaždé něco jiného, podle toho, jak se mu to zrovna hodilo? Ve všech evangeliích Ježíš učí, že jednotlivá přikázání daná Mojžíšem nelze absolutizovat, že někdy jsou přikázání v rozporu a my máme dát přednost tomu, které lépe odpovídá přikázání lásky.

   Má Tomáš Halík právo kritizovat poslance ANO, SPD, KSČm a Trikolóry? Podle mého má takové právo každý občan – dle Ježíšova příkladu kritizovat zneužití politické moci. A oni poslanci skutečně svou moc zneužili. Nezvolili do Rady ČT nezávislé osobnosti, jak zákon žádá, ale zvolili takové členy, kteří avizovali, že budou podporovat jejich politickou moc. Stejnou metodu používala po válce KSČ – obsadit všechny možné úřady svými lidmi a posléze diktovat.

   S pozdravem

   Pavel

   Odpověď
   • Karel Krejčí

    Zcela zásadní chyba spočívá ve skutečnosti, že duchovní a v tomto případě právě notoricky mediálně známý duchovní, zasahuje svými názory do politiky. Přiznejme si, že obojí dvojí nejde dohromady. Nedělejme si falešné iluze, že je možné politiku změnit a pokud ano, vstoupíme do přímého sporu s Bohem.

    Odpověď
    • Plně souhlasím, že duchovní by se neměl angažovat v politice. Tato angažovanost nadělala v historii církve obrovské zlo. Tomáš Halík však zde do politiky nezasahuje. Politika je totiž v nejvlastnějším slova smyslu úsilí o získání moci. O nic takového se Halík ani nepokusil. On jen kritizoval porušení zákona 483/1991 Sb o české televizi, kde se v paragrafu 5 (1) praví: (2) Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů; Porušení zákona kritizované Halíkem spočívá v tom, že zvolení lidé jsou jednoznačně svázáni s některými politickými stranami – například Xaver Veselý je zastáncem Trikolóry (Klausů).

     Odpověď
     • Zastáncem Trikolory může být člen Rady ČT s čistým svědomím. Maximálně by se dalo uvažovat o pozastavení členství ve straně. Každý člen Rady volil – např. TOP nebo jinou stranu podle svého svědomí. Pokud by v Radě všichni volili TOP, tak by to bylo na pováženou. Proto je zcela v pořádku, že je tam někdo, kdo fandí Trikoloře. Člen dále může i působit ve prospěch Trikolory v tom případě, když bude Trikolora televizí diskriminována – tedy pokud ČT poruší zákon, což je v jejím případě zcela běžná záležitost.

    • Duchovní by měli mít přehled o politice a vyslovovat se proti nespravedlnostem. Problém u p.Halíka je v tom, že bojoval proti ODS ve prospěch reálné politické síly – KDU nebo TOP, aby získal pro křesťany výhody oproti ateistům.

     Odpověď
   • Poslanci byli řádně zvoleni a demokraticky zvolili členy Rady ČT. To je na 100% v pořádku. Každý má právo na svůj názor.

    Odpověď
   • Žádná nezávislá osobnost neexistuje, to je naprostý nesmysl. Tedy existuje – duševně postižení občané, kteří nevědí, co činí. Každý poslanec volí takového nominanta, který nejlépe odpovídá programu strany. Poslanec KDU bude preferovat křesťana, lépe katolíka. Vycházíte z toho, že zákony o televizi jsou nedotknutelné dogma. Tak tomu není. Zákony je možné rušit nebo novelizovat.

    Odpověď
 4. pavel v pro Konečný Fr.

  Napsal jste: „V Německu jsou lidé vyhazováni ze zaměstnání, protože nesouhlasí s migrací. U nás k tomu rozhodně není daleko. Kdo neříká to, co se má říkat, je ve společnosti diskriminován.“

  Kdo byl vyhozen nebo diskriminován? Já o nikom takovém nevím. Z jakého zdroje máte tuto informaci? Je to Aeronet, Sputnik, Russia today, Protiproud, Zvědavec, Parlamentní listy?

  Vyhazuje ty lidi ze zaměstnání v Německu Evropská unie, o níž jsme původně mluvili, ale vy jste nově obvinil Německo, doufaje, že si toho nevšimnu? Kličkujete, jste v úzkých.

  Odpověď
 5. Jestli EU nebo Německo, to je jedno. Ty případy tam jsou. Nejen to. Za jiný názor byl v Německu přepaden politik a téměř zabit. To je v celku známá událost. To je práce Antify a Merkelová k tomu víceméně mlčí. Za to by si zasloužila být souzena, protože její politika takové činy podněcuje. Tady u nás třeba bylo zdemolováno auto SPD a zdemolována kancelář SPD v Praze – asi vchodové dveře. Bohužel málo toho víte, tak se zajímejte co se děje. Pan Jakl byl napaden v metru z politických důvodů. Nepopírejte fakta.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář